Zortrax - polska firma od druku 3D odnosi sukcesy także w medycynie

Zortrax - polska firma od druku 3D odnosi sukcesy także w medycynie
Źródło zdjęć: © Zortrax

08.09.2015 12:00, aktual.: 08.09.2015 12:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zortrax, polski producent drukarek 3D z Olsztyna, chciałby zrewolucjonizować medycynę – zaprojektował i stworzył pierwsze urządzenie do operowania żył, które powstało w drukarce 3D.

Jest to urządzenie ułatwiające lekarzom operacyjne usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą endowaskularną. Obudowa i wiele elementów aparatu zostały wydrukowane na drukarce 3. Zortrax M200.

Zortrax ma na swoim koncie sporo sukcesów. Drukarka M200 zdobyła tytuł najlepszej drukarki 3D na świecie, dzięki urządzeniom firmypowstał napędzany silnikiem elektrycznym bolid.Teraz Zortrax opracował urządzenie, które znacznie ułatwia lekarzom operacyjne usuwanie żylaków. Wyciągarka, pozwalająca poprawić przebieg zabiegu i ograniczyć ryzyko powikłań została stworzona z wykorzystaniem właśnie druku 3D. Zarówno obudowa jak i wiele mechanizmów zostały stworzone na drukarce 3D Zortrax M200. Nowe
urządzenie już pomogło przeprowadzić kilkanaście operacji w klinice MEDIQ w Legionowie pod Warszawą.

Usuwanie niewydolnych żył kończyn dolnych metodą endowaskularną to nowoczesny zabieg, który w odróżnieniu od metod tradycyjnych pozostawia pacjentów bez blizn, a także pozwala na zastosowanie bardzo krótkiego okresu rekonwalescencji. Pacjenci pozbawieni są siniaków czy kojarzących się z usuwaniem żylaków kłopotów z chodzeniem. Zabieg polega na wprowadzeniu do niewydolnych żył lasera światłowodowego, który zamyka naczynia od środka. Choć metoda ta ma wiele zalet, wymaga od lekarza dużej zręczności i opanowania. W leczeniu żył laserem, niezbędne jest zachowanie równomiernego ruchu światłowodu, a dotychczas zabieg ten wykonywany był ręcznie. Zbyt wolne lub szybkie wyciąganie przewodu z żyły może spowodować przebarwienia skóry, podrażnienie tkanki podskórnej a nawet oparzenia. Lekarz musi dostosować ruch światłowodu do mocy lasera –. zwykle prędkość takiego ruchu wynosi ok. 1 mm na sek., a więc wyciąganie ok. 60 cm. światłowodu z żył trwa ok. 10 min, w trakcie których lekarz prowadzący zabieg musi zachować
pełną koncentrację.

Wyciągarka będzie pierwszym tego rodzaju urządzeniem na rynku. Aparat zaprojektował i stworzył inżynier Robert Klaczyński we współpracy z dr. Marcinem Feligą z kliniki MEDIQ w podwarszawskim Legionowie. Zarówno obudowa wyciągarki jak i wiele jej elementów zostało wydrukowanych w 3D na drukarkach Zortraxa. Zastosowanie tej metody pozwoliło inżynierowi na zaprojektowanie i przetestowanie prototypu, a w końcu również wydrukowaniu wielu elementów końcowego aparatu. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby nie uszkadzało światłowodu w procesie wyciągania go z żyły, zapewniało pewny i stabilny ruch o stałej prędkości a także dawało się łatwo sterylizować. Firma Zortrax złożyła wnioski patentowe zarówno na rynek polski jak i międzynarodowy.

Obraz
© (fot. Zortrax)

Urządzenie zostało już przetestowane w trakcie kilkunastu operacji w klinice MEDIQ w podwarszawskim Legionowie. W swojej praktyce stosuje je dr n. med. Marcin Feliga, jeden z najbardziej znanych polskich specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu schorzeń związanych z niewydolnością żył.

- Czynnik ludzki jest zawodny, mechanizm dobrego, prawidłowego zamknięcia żyły polega na tym, żeby zastosować odpowiednią moc lasera na odpowiednią długość żyły. Jesteśmy zmęczeni, wykonujemy wiele operacji, co może doprowadzić do tego, że będziemy cofać światłowód zbyt wolno lub zbyt szybko - powiedział dr Feliga.

- Wyciągarka, działająca na podobnej zasadzie jak wyciąg narciarski - zawsze - w tym samym czasie i z taką samą siłą wycofuje światłowód z żyły, powodując w stu procentach jej prawidłowe zamknięcie. Urządzenie diametralnie zmieniło nasze operacje, mamy niemal stuprocentową skuteczność prawidłowych zamknięć żył, podczas gdy światowe statystyki wahają się od osiemdziesięciu do osiemdziesięciu pięciu procent –. dodał dr Feliga.

Znane są liczne zastosowania technologii druku 3. w medycynie, od drukowania protez kończyn przez przygotowywanie trójwymiarowych modeli narządów wewnętrznych przed zoperowaniem pacjenta. Zwykle jednak wymaga to zastosowania bardzo drogich technologii. Czekamy na kolejne sukcesy polskiej firmy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)