Zortrax M200 - polska drukarka 3D kolejny raz najlepsza na świecie

Zortrax M200 - polska drukarka 3D kolejny raz najlepsza na świecie

Zortrax M200 - polska drukarka 3D kolejny raz najlepsza na świecie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
25.11.2015 08:45, aktualizacja: 25.11.2015 10:53

Produkt polskiej firmy już drugi raz został doceniony przez prestiżowy ranking serwisu 3DHubs.com. W ogłoszonym na 2016 rok zestawieniu najlepszych drukarek 3D, Zortrax M200 zdobyła tytuł najlepszego na świecie urządzenia w kategorii plug&play (podłącz i działaj).

3D printer guide 2016 to zestawienie podsumowujące zbierane przez serwis opinie użytkowników korzystających z drukarek 3D. Składają się na nie 5 350 recenzje aż 441 różnych drukarek 3D. By wyrobić sobie swoje opinie, recenzenci wydrukowali 714 300 modeli, a samo spisanie ich wrażeń zajęło w sumie 638 godzin (razem mogą też pochwalić się doświadczeniem z korzystania z druku 3D wynoszącym 3962 lata). Pod uwagę brano głównie takie czynniki jak: jakość wydruku, łatwość użytkowania, jakość sprzętu, niezawodność, liczba awarii, pomoc techniczna, społeczność, koszty związanie z korzystaniem z urządzenia a także oprogramowanie i wartość urządzenia. W rankingu wzięto pod uwagę desktopowe (nabiurkowe) drukarki 3D podzielone na takie kategorie jak: Enthusiast *(urządzenia dające się łatwo rozbudowywać, z liczną społecznością), *Plug ‘n’ Play (łatwe w użyciu, niezawodne i gotowe do pracy po wyjęciu z pudełka), Kit/DIY (sprzęt open source i do samodzielnego montażu, ang. _ DIY - do it yourself - zrób to
sam _), *Budget *(drukarki kosztujące poniżej 1000 dolarów) oraz *Resin *(drukujące ze światłoutwradzalnej żywicy). Każdy z modeli, który znalazł się w czołowej dwudziestce zestawienia, zgromadził przynajmniej 2. szczegółowych recenzji. Nic zatem dziwnego, że zestawienia przygotowywane przez 3DHubs.com powszechnie uznawane są za najbardziej miarodajne w branży. 3D Hubs to serwis internetowy, w którym właściciele drukarek 3D mogą otrzymywać zlecenia na wydruki od osób, które nie dysponują takim sprzętem a jednocześnie największa na świecie społeczność skupiona wokół druku 3D.

Firma spod Olsztyna ma na swoim koncie szereg sukcesów. Może pochwalić się między innymi urządzeniem ułatwiającym lekarzom operacyjne usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą endowaskularną. Obudowa i wiele elementów aparatu zostały wydrukowane na drukarce 3D Zortrax M200 (czytaj więcej: . Oprócz tego urządzenia Zortraxa są wykorzystywane w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, gdzie technologia druku 3D służy m.in. do serwisowania i modernizowania samolotów. Drukarki wykorzystywane są m.in. do doposażania samolotów myśliwskich Su-22 i MiG-29 Lotnictwa Sił Zbrojnych RP tak, aby spełniały wymagania NATO
**(czytaj więcej: Polskie drukarki służą modernizacji myśliwców
.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Drukarka M20. została uznana za najlepsze urządzenie w kategorii Plug ‘n’ Play, gdzie główny nacisk położono na niezawodność, gotowość urządzenia do pracy po wyjęciu z opakowania oraz łatwość obsługi. Urządzenia oceniane w tej kategorii charakteryzują się również solidną jakością wydruku, niską awaryjnością oraz dobrym wsparciem dla użytkownika. Największe uznanie uzyskała polska drukarka, która otrzymała ocenę 9.0. Jest to jedna z najchętniej wybieranych drukarek 3D przez społeczność 3Dhubs.com, została najwyżej oceniona w takich kategoriach jak jakość wydruku, niezawodność i stosunek ceny do jakości. M200 może pochwalić się też łatwością użycia, trwałą konstrukcją oraz najmniejszą w zestawieniu liczbą nieudanych wydruków (poniżej 7 procent).

Pozostali zwycięzcy

- W kategorii Enthusiast, czyli spośród urządzeń dających się łatwo rozbudowywać, z liczną społecznością, zwyciężył Markergear M2. Sprzęt otrzymał ocenę 9.1, należy za niego zapłacić 1825 dolarów, czyli około 7300 zł. 3dhubs.com za plusy trzeciej generacji M2 uznał jakość wykonania, niezawodność, precyzję wydruku i stosunek jakości do ceny. Jako elementy na minus wskazano trudności z użyciem, poziom hałasu i łączność. Wśród wyróżnionych w tej kategorii znalazły się także m.in. drukarki LulzBot TAZ 5 oraz DeltaWASP - obie z oceną 8.8

- Zwycięzcą w kategorii Plug 'n' Play, jak już wspomnieliśmy, został polski Zortrax M200 z oceną 9.0. Serwis wskazał jakość wydruku, jakość wykonania, precyzję wydruku i łatwość w użyciu jako plusy, za minusy uznano z kolei dostępność materiału, łączność i brak oprogramowania opensource'owego. Ocenę 9.0 otrzymał także sprzęt CEL Robox, a na trzecim miejscu z wynikiem 8.9 uplasował się BEETHEFIRST.

- Mistrzem w kategorii Budget, czyli wśród drukarek kosztujących poniżej 1000 dolarów, został Craftbox. Ocenę 8.8 uzyskał dzięki jakości wykonania, przestrzeni do druku, designowi i oprogramowaniu. Minusy sprzętu to wolna praca, dostępność materiału i łączność. Drukarka kosztuje 999 dolarów, czyli niecałe 4 tysiące złotych. Zaraz za nią znalazł się Printbox Simple Metal z oceną 8.6 i UP Mini z oceną 8.4.

Obraz
© (fot. 3dhub.com)

- Kategoria Kit / DIT, czyli sprzęt open source i do samodzielnego montażu, należy do urządzenia Rostock MAX. Ciekawie wyglądająca drukarka zyskała 9.1 punktów dzięki przestrzeni druku, szybkości, oprogramowania opensource'owego i wartości. Za minusy uznano precyzję wydruku, łatwość w użyciu, poziom hałasu i brak podwójnej wytłaczarki. Za Rostock MAX należy zapłacić 999 dolarów. Ocenę 9.1 otrzymała także drukarka Prusa Steel z Hiszpanii, a *Mendel90 *zajął trzecie miejsce i ocenę 8.9

- Kategoria Resin, czyli urządzenia drukujące ze światłoutwradzalnej żywicy, otwiera z oceną 8.4 sprzęt Form 1+. Kosztująca 2799 dolarów (ok. 11 tysięcy złotych) drukarka wygrała dzięki jakości wydruku, jakości wykonania, precyzji wydruku i łatwości w użyciu. Jako minusy wskazano dostępność materiału, koszty eksploatacyjne i wysoką cenę. Z wynikiem 8.1 na drugim miejscu znajduje się B9Creator.

_ SŁK-WP / 3dhub.com _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)