Zobacz, co możesz robić, gdy pralka za głośno chodzi

Zobacz, co możesz robić, gdy pralka za głośno chodzi

Zobacz, co możesz robić, gdy pralka za głośno chodzi
Źródło zdjęć: © Fotolia | highwaystarz
31.10.2016 11:00
Obraz
© (fot. Fotolia / highwaystarz)

Niestety, nie wszystkie pralki działają cicho. Wiele z nich, pracując na pełnych obrotach, wytwarza taki hałas, że może przeszkadzać innym domownikom. Jednak dopóki wydawane przez pralkę dźwięki nie nasuwają skojarzeń związanych z jakąś poważną awarią, nie ma czym się przejmować. Wystarczy tylko podjąć odpowiednie kroki w celu zmniejszenia hałasu.

Na wszelki wypadek wyklucz usterkę

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy pralka nie ma żadnej usterki technicznej. Dlatego, jeśli podczas prania urządzenie podejrzanie hałasuje, wydając przy tym dźwięki przypominające huczenie lub trzeszczenie, może to oznaczać, że czeka nas wymiana łożyska. Zwykle problem z łożyskiem wynika z nieszczelnej gumowej uszczelki na osi bębna. To właśnie przez nią woda dostaje się do środka pralki, a ta powoduje, że łożysko zaczyna rdzewieć. Dlatego, jeśli zauważymy usterkę powinniśmy jak najszybciej ją usunąć.

Uważaj na monety

Dla niektórych z nas pewnie to będzie błahy powód, ale jest on dość często zgłaszany na forach internetowych. Zwykle nasze brudne ubrania wrzucamy w pośpiechu do bębna i zapominamy sprawdzić, co zalega w kieszeniach. W tym przypadku być może hałas powoduje moneta, która gdzieś zawieruszyła się w bębnie. Może się również okazać tak, że poluzowała się śruba przy amortyzatorze lub obciążniku i wystarczy mocno ją dokręcić.

Obraz
© (fot. Fotolia / industrieblick)

Wybór miejsca do postawienia pralki

Jeśli wiemy już, że pralka nie ma żadnej usterki technicznej, a mimo to nadal mocno hałasuje, to powinniśmy zwrócić uwagę czy urządzenie nie dotyka ściany, w którą podczas wirowania może uderzać. Poza tym sprawdźmy czy sprzęt został właściwie wypoziomowany. Do tego przyda nam się poziomica oraz klucz do ewentualnego regulowania nóżek urządzenia. Poziomicę połóżmy na górnej części pralki, a jej poziom regulujmy, przekręcając śruby umieszczone na nóżkach. Dzięki właściwemu wypoziomowaniu pralki możemy całkowicie rozwiązać kłopot z hałasem.

Podkładki antywibracyjne

Kolejnym prostym i dość skutecznym sposobem na wyciszenie pralki jest kupno podkładek antywibracyjnych. Na rynku dostępne są maty o wielu kształtach i rozmiarach. Mogą to być zwykłe nakładki na nóżki pralki, które wykonane są z miękkiego materiału, dzięki czemu emitowane wibracje nie przenoszą się tak łatwo na podłogę. Możemy również spotkać specjalne maty antywibracyjne, które wsuwamy pod pralkę. Podobnie jak nakładki, są one zrobione z gumy, dzięki czemu pochłaniają wibracje wytwarzane przez pralkę. Podkładki antywibracyjne rozwiązują jeszcze jeden problem, uporczywy problem z urządzeniem, a mianowicie "wędrujące pralki". Tego typu maty czy podkładki nie są drogie, zwykle możemy je kupić już za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)