Trwa ładowanie...
d1eznh7
Internet

Znikają kolejne białe plamy szybkiego internetu

Jak chwali się Urząd Komunikacji Elektronicznej, dzięki jego polityce znikają kolejne „białe plamy” szybkiego internetu mobilnego. Zwycięzcy przetargu na częstotliwości 1800 MHz - wykorzystywanych m.in. do transmisji LTE - przed czasem wypełnili zobowiązania inwestycyjne, tworząc i modernizując ponad 7,7 tys. nowych stacji bazowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prędkość połączenia z internetem, jaką zapewniają dostawcy usług zwiększa się z każdym rokiem. Aby podnieść jakość usług, w dużych miastach Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadzi niebawem niezależny test prędkości internetu. Nadal jednak pozostają w Polsce miejscowości, gdzie dostęp do sieci możliwy jest jedynie za pośrednictwem operatorów komórkowych albo lokalnego usługodawcy, który nie posiada łącza pozwalających na osiąganie transferów rzędu kilkudziesięciu MB/s.

W takim wypadku nie ma co rozpaczać - lepiej wziąć sprawy we własne ręce. Kilka prostych modyfikacji, które każdy może samodzielnie wprowadzić, pozwoli podnieść jakość naszego połączenia z globalną siecią. Zebraliśmy kilka porad, które pomogą zwiększyć prędkość połączenia internetowego.

GB/SW/GB
Prędkość połączenia z internetem, jaką zapewniają dostawcy usług zwiększa się z każdym rokiem. Aby podnieść jakość usług, w dużych miastach Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadzi niebawem niezależny test prędkości internetu. Nadal jednak pozostają w Polsce miejscowości, gdzie dostęp do sieci możliwy jest jedynie za pośrednictwem operatorów komórkowych albo lokalnego usługodawcy, który nie posiada łącza pozwalających na osiąganie transferów rzędu kilkudziesięciu MB/s. W takim wypadku nie ma co rozpaczać - lepiej wziąć sprawy we własne ręce. Kilka prostych modyfikacji, które każdy może samodzielnie wprowadzić, pozwoli podnieść jakość naszego połączenia z globalną siecią. Zebraliśmy kilka porad, które pomogą zwiększyć prędkość połączenia internetowego. GB/SW/GB (© tomispin - Fotolia.com)
d1eznh7

Prezes UKE, dokonując rezerwacji częstotliwości na pasmo 1800 MHz pozyskane w wyniku przetargu przez T-Mobile i P4, zobowiązał operatorów do zbudowania lub zmodernizowania co najmniej 6400 stacji bazowych. Nałożone przez Prezesa zobowiązania inwestycyjne miały być zrealizowane w ciągu 24 miesięcy od otrzymania decyzji. Co najmniej 50 proc. inwestycji miało zostać wykonanych na obszarach wiejskich lub w miastach i miejscowościach poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Zobowiązania pokryciowe i inwestycyjne służyły temu, aby operatorzy pozyskujący częstotliwości możliwie szybko udostępniali je klientom oraz inwestowali w infrastrukturę, zwłaszcza tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.

Zgodnie z założeniami, inwestycje powinny zakończyć się w czerwcu 2015 r. (decyzje Prezesa UKE zostały wydane w czerwcu 2013r.), tymczasem już w lutym br. obaj operatorzy nie tylko wypełnili ale przekroczyli zobowiązania zdecydowanie przed zaplanowanym terminem. W lutym 2015r. P4 posiadał 4475 stacji bazowych zaś T-Mobile Polska – 3216 stacji bazowych, wobec 3200 założonych w zobowiązaniach.

To pokazuje, że sami operatorzy chcą nie tylko realizować, ale często i znacznie przekraczać zobowiązania inwestycyjne po to, żeby na zasadach rynkowych świadczyć usługi. Dla konsumentów oznacza to coraz lepszy dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu i szybkie zanikanie „białych plam”. na mapie Polski. – mówi Magdalena Gaj, Prezes UKE.
Zobacz także --> Sieć szerokopasmowa w Polsce

d1eznh7

Podziel się opinią

Share
d1eznh7
d1eznh7
Więcej tematów