Znamy nazwę najnowszego Androida i przypominamy historię systemu

Znamy nazwę najnowszego Androida i przypominamy historię systemu

Znamy nazwę najnowszego Androida i przypominamy historię systemu
Źródło zdjęć: © Twitter / techradar
18.08.2015 12:51, aktualizacja: 18.08.2015 22:33

Lubicie pianki? Jaka była pierwsza aplikacja dostępna na Androida? Który telefon jako pierwszy został wyposażony w ten system? Czym nas zaskoczy najnowsza jego wersja? Najpopularniejszy na świecie system mobilny doczekał się już kolejnej swojej wersji, a producent pochwalił się jej nazwą: 6.0 – Marshmallow (czyli nasze popularne pianki). A czy pamiętacie jak wyglądały pierwsze wersje tego systemu? Na przestrzeni lat przeszły ogromną metamorfozę. A oto ich krótka historia oraz garść ciekawostek

Dwa miesiące później, 5 listopada 2007, powstało Open Headset Alliance –. sojusz rozwijający otwarte standardy urządzeń mobilnych. Jego członkami są m.in. Samsung, LG Group, T-Mobile, Qualcomm, Intel, Dell czy właśnie Google. Tego dnia Eric Schmidt, prezes Google, wyjawił całemu światu plany swojej firmy tymi słowami:

Dzisiejsze ogłoszenie jest ważniejsze niż jakikolwiek pojedynczy Google Phone (gPhone – przyp. red.), o którym prasa spekulowała przez ostatnie kilka tygodni. Naszą wizją jest wyposażenie w tę potężną platformę *tysięcy różnych modeli telefonów.*

Pierwsze wersje systemu nazywały się Astro *i *Bender, ale ze względu na spory związane ze znakami towarowymi zdecydowano się na nieco słodsze rozwiązanie: Apple Pie i Banana Bread. Google zaoferowało łącznie 1. milionów dolarów w ramach konkursu na najbardziej innowacyjne aplikacje przeznaczone dla systemu Android (termin upłynął 14 kwietnia 2008).

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Pierwszym telefonem, który został wyposażony w system operacyjny Android był HTC Dream. Ta nazwa może wam niewiele mówić, ponieważ w Polsce mogliście zakupić go spod logotypu operatora komórkowego Era (obecnie T-Mobile). Sieć miała wyłączność na dystrybucję tego telefonu nad Wisłą i oferowała go pod nazwą Era G1. W innych krajach użytkownicy cieszyli się tym urządzeniem pod nazwą T-Mobile G1. Szkoda, że przez ten zabieg trochę ucierpiało HTC. Teoretycznie to właśnie ten producent wypchnął system Google'a na rynek - lub przynajmniej mu to umożliwił czy ułatwił. Premiera miała miejsce pod koniec 2008 roku, a sprzedaż w Polsce rozpoczęto w lutym 2009. Operator zakończył wsparcie dla smartfonu Era G1 w lipcu 2010. Słuchawka charakteryzowała się wysuwanym w bok wyświetlaczem o przekątnej 3,2 cala, pod którym schowano klawiaturę QWERTY. W dobie smartfonów, których ekrany mają po 5 czy nawet 5,5 cala zdaje się, że ekran pierwszego androidowego smartfona był naprawdę mały.

Podstawowe parametry:

rozdzielczość HVGA (480 x 320 pikseli o zagęszczeniu 180 ppi),
procesor: Qualcomm MSM7201A,
pamięć: 192 MB SDRAM oraz 256 MB przestrzeni na pliki,
bateria 1150 mAh
aparat 3,2 MPix.

Wy też macie w głowie teraz tabelki danych technicznych najnowszych flagowców i przecieracie oczy ze zdumienia? Ten smartfon działał płynnie, a potrzeby rynku i zachcianki producentów nie były wcale tak wygórowane.

Ciekawostka: Pierwszą publicznie dostępną aplikacją na Androida był słynny… Wąż.

_ SŁK - Wirtualna Polska _

Producent postanowił osłodzić nieco życie użytkownikom Androida i wyznaczył pewną prawidłowość w swoim nazewnictwie. Nazwa każdej kolejnej wersji systemu rozpoczyna się następną literą alfabetu i nawiązuje do deserów oraz innych łakoci.

Obraz
© (KLIKNIJ, aby powiększyć / fot. phonearena.com)

Na kolejnych slajdach po krótce dowiecie się jak wyglądały i czym charakteryzowały się kolejne systemy:

Apple Pie 1.0 (szarlotka)
Banana Bread 1.1 (chleb bananowy)
Cupcake 1.5 (babeczka)
Donut 1.6 (pączek)
Eclair 2.0 / 2.1 (ekler)
Froyo 2.2.x (mrożony jogurt)
Gingerbread 2.3.x (piernik)
Honeycomb 3.x (plaster miodu)
Ice Cream Sandwich 4.0.x (lodowa kanapka)
Jelly Bean 4.1.x
KitKat 4.4.x
Lollipop 5.0 (lizak)
Marshmallow 6.0 (pianka)

Należy pamiętać, że każdy producent telefonu, a następnie operatorzy sieci komórkowych mogą w pewnych obszarach modyfikować interfejs, jego funkcje oraz wygląd.

Idź do strony 3 - Krótka historia każdego z systemów Android 1.0 Apple Pie został wydany 2. września 2008. Zbudowany na jądrze Linux 2.6.25 system wyposażony był w najbardziej podstawowe funkcje. W tamtych czasach jeszcze nie było miejsca na bajery, którymi teraz często zapychany jest Android. Stąd smartfon Era G1 w reklamie operatora został nazwany „najbardziej internetowym telefonem na świecie”.

Jego wyróżniki? Jak słychać na filmie powyżej, Gmail, YouTube, szybka wyszukiwarka Google oraz Mapy Google. Teraz na rynku mamy najbardziej multimedialne, najbardziej zaawansowane, najbardziej innowacyjne, najbardziej wielozadaniowe itp. A wszystko zaczęło się od Androida 1.0 Apple Pie w telefonie Era G1 (HTC Dream), który otrzymał aktualizację najdalej do wersji 1.6 Donut.

Obraz
© (fot. androidexperto.com)

Android 1.1 Banana Bread został wypuszczony w lutym 2009. Możecie się śmiać, ale to dopiero sześć lat temu do Androida wprowadzono możliwość zapisywania załączników z wiadomości MMS. Nowością była również możliwość ukrycia lub wysunięcia klawiatury podczas rozmowy. Aplikacja Mapy została wzbogacona o możliwość wyświetlania opinii i szczegółów na temat wyszukiwanych firm. W końcu od czegoś trzeba było zacząć... Następne wersje wzbogacane były o kolejne usprawnienia, poprawki i nowe funkcje.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Android 1.5 Cupcake, który pojawił się dwa miesiące później pozwalał na automatyczne obracanie ekranu, wprowadził widżety na ekran startowy, dawał możliwość parowania telefonu z urządzeniami Bluetooth, nagrywanie i odtwarzanie filmów w MP4 i 3GP, które od tej pory można było bezpośrednio przesyłać do aplikacji YouTube. Nowością była też możliwość…. kopiowania i wklejania tekstu w przeglądarce internetowej. Jeśli chodzi o wizualne zmiany - niezauważalne.

Obraz
Obraz
© (fot. gizmodo.com)

Android 1.6 Donut doczekał się swojej premiery we wrześniu 200. roku. Co nowego względem poprzednika? Pojawiło się darmowe oprogramowanie nawigacyjne od Google, usprawniono wyszukiwanie aplikacji w Android Market (teraz Sklep Play), zintegrowano aparat, kamerę i galerię w jednej aplikacji i… pozwolono na zaznaczanie kilku plików do usunięcia. Android Donut pozwalał także na obsługę rozdzielczości WVGA i QVGA. Także tutaj jeśli chodzi o wygląd, interfejs nie uległ specjalnie zmianie.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Miesiąc po „pączku” pojawił się Android 2.0 Eclair. Nowości? Przede wszystkim nowy interfejs - o wiele przyjemniejszy dla oka. Poza tym wyszukiwanie wiadomości SMS i MMS, obsługa kilku kont poczty elektronicznej, dodano obsługę lampy błyskowej aparatu, pojawiła się geolokalizacja, obsługa Blutetooth 2.1, animowane tapety itp. Pozwolono także użytkownikowi zdecydować, jak stare wiadomości SMS będą kasowane z telefonu. Dwa miesiące później pojawiła się aktualizacja do wersji 2.0.1, która na dobrą sprawę nie wprowadzała niczego nowego – zawierała tylko poprawki błędów. Miesiąc później, w połowie stycznia 2010, pojawił się Android 2.1 Eclair (na zdjęciu powyżej telefon Motorola Flipout z Androidem 2.1 Eclair) a wraz z nim dodatkowe dwa pulpity, nowa listka aplikacji, widżety z pogodą i informacjami oraz odświeżona galeria i edytor fotografii.

Obraz
Obraz
© (fot. Materiały prasowe / engadget / Samsung)

Android 2.2 Froyo został wypuszczony w maju 2010. To pierwsza wersja systemu, która pozwalała na automatyczne aktualizacje aplikacji z Android Market, wprowadzono wsparcie dla Flash 10 Mobile, pozwolono na instalowanie aplikacji na kartach pamięci i na automatyczny backup danych aplikacji. Wprowadzono też udostępnianie internetu przez Wi-Fi i USB. Froyo 2.2.1 i 2.2.2 nie wnosiły nic nowego –. usuwały błędy i wprowadzały delikatne poprawki. Na zdjęciu powyżej modyfikacja wersji Froyo dla Samsunga.

Obraz
Obraz
© (fot. androidauthority.com)

Android 2.3 Gingerbread doczekał się aż sześciu wersji. W grudniu 2010 zwiększono płynność działania i energooszczędność, poprawiono system kontrolowania stanu baterii, pozwolono na wideorozmowy z użyciem przedniej kamerki. Pojawił się także menadżer pobierania plików w przeglądarce. Wersje 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5, 2.3.6 i 2.3.7 nie wnosiły niczego istotnego oprócz wideorozmów w Google Talk (dzisiaj Hangouts), poprawiono wydajność sieci i zaczęto wspierać usługę Google Wallet w Nexus S 4G.

Obraz
© (fot. developer.android.com)

Android 3.0 Honeycomb ze stycznia 2011 był przeznaczony jedynie na tablety. Zoptymalizowano system pod rozdzielczość i wielkość ekranów tabletów, pojawiły się nowe widżety, przysicki _ home/wstecz/menu _ znalazły się na ekranie, a skrót do aplikacji przy górnej krawędzi. Cztery miesiące później wersja 3.1 przyniosła obsługę urządzeń podłączanych przez USB, a od lipca wraz z wersją 3.2 możliwa była praca na urządzeniach siemdiocalowych oraz z chipsetami Qualcommu.

Obraz
Obraz
© (fot. andromasta.blogspot.com)

Android 4.0 Ice Cream Sandwich pozwalał na obsługę dwurdzeniowych procesorów oraz rozdzielczości HD (720p), pojawiło się Google+ 2.0, Google Music 2.0, Android Beam, metoda przeciągnij i upuść dla tworzenia folderów na ekranie domowym, Face Unlock (odblokowywanie telefonu poprzez rozpoznawanie twarzy, jak się później okazało – także ze zdjęcia). Wersja 4.0.3 zawierała poprawki błędów, a 4.0.4 poprawiła stabilność, przyspieszyła działanie przedniej kamery i usprawniła animacje rotacji ekranu.

Obraz
Obraz
© (fot. chip.pl)

W Androidzie 4.1.2 Jelly Bean z kolei tablety zaczęły obsługiwać rozdzielczość FullHD, usprawiono belkę powiadomień, pojawiła się nowa aplikacja aparatu i Google Now, poprawiono działanie Google Play, pojawiła się możliwość korzystania z Google Maps w trybie offline, wprowadzono tryb horyzontalny oraz dostosowano interfejs do phabletów (duże telefony, ale jeszcze nie tablety, od 5 do 7 cali). Z aktualizacją 4.2 pojawiły się widżety na ekranie blokady, obsługa transmisji wideo (np. Miracast), kontroletów Bluetooth, do wersji 4.3.1 poprawiono całą masę błędów i nieco „podrasowano”. interfejs.

Android 4.4 z października 2013 znany jako KitKat *zyskał odświeżony interfejs, wyeliminowano całą masę błędów, dodano drobne usprawnienia i zwiększono bezpieczeństwo urządzeń. KitKat doczekał się czterech aktualizacji – do wersji *4.4.4.

Obraz

Android 5.0 Lillipop zaprezentowano w listopadzie 2014 i został ochoczo okrzyknięty największą porażką producenta. System nie zbierał pochlebnych opinii szczególnie przez wzgląd na to, że możliwość aktualizacji otrzymały urządzenia, które najzwyczajniej na swoim pokładzie tego systemu mieć nie powinny - niewydolność podzespołów i niespójna praca smartfona z systemem. Oprócz nich na pokładzie zainstalowanego Lollipopa posiada spora część smartfonów, które ostatnio weszły na rynek. Te nie mają problemów ze współpracą z systemem. Lollipop zyskał całkiem nowy, przebudowany interfejs, zakładał dłuższą żywotność baterii, nowe zabezpieczenia, miał zwiększyć stabilność, zaczął wspierać 64-bitowe procesory, pojawił się Bluetooth 4.1 i Android TV. W kwietniu 2015 pojawiła się aktualizacja do Lollipop 5.1.1, który zawierał poprawki licznych błędów.

Android 6.0 Marshmallow –. w tej kompilacji użytkownicy pokładają ogromne nadzieje. Klucz już trafił do deweloperów, ale nie wiadomo czy szóstka zostanie udostępniona większej ilości użytkowników. Android KitKat wciąż jest zainstalowany na rażąco niskiej ilości smartfonów, więc może najnowsza odsłona systemu od Google – idąc po tropie Apple i obietnic związanych z iOS 9 – trafi także na smartfony, które nie dostały aktualizajci do Lollipopa, usprawni i naprawi wszystko to, co w Lollipopie spędza sen z powiek użytkowników. Zgodnie z tradycją, nowy system zostanie pierwszy raz udostępniony na najnowszym Nexusie. Ten ma trafić do sprzedaży w październiku. Google obiecuje lepszy system nadawania uprawnień aplikacjom, będzie obsługiwać złącze USB typu C.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)