Qaqwqwrqw

Zmiany na dworcach PKP. Pokazali projekt. Jest świetny

PKP zapowiada budowę nowych dworców. Mają być funkcjonalne, ekologiczne i dostosowane do nowoczesnych potrzeb pasażerów. Teraz zobaczyliśmy, na czym polega ich innowacyjność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Takie dworce przejdą niedługo do historii?
Takie dworce przejdą niedługo do historii? (Wikimedia Commons CC BY)
Qaqwqwrqw

Nowoczesne dworce powstaną nie w Warszawie czy Krakowie. Już wcześniej zapowiedziano, że w ramach projektu Innowacyjne Dworce Systemowe nowoczesne budynki zbudowane zostaną w takich miejscowościach jak Chałupy (woj. pomorskie), Biskupice Wielkopolskie, Pobiedziska Letnisko (woj. wielkopolskie), Janikowo (woj. kujawsko-pomorskie), Rogów (woj. łódzkie), Chrzęsne, Dobczyn, Ząbki (woj. mazowieckie), Czarna Tarnowska (woj. podkarpackie), Sterkowiec (woj. małopolskie), Kanie, Kraśnik, Sadurki, Świdnik Miasto (woj. lubelskie).

Nowe dworce mają być ekologiczne, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażone w rozwiązania znacznie zmniejszające koszty eksploatacji. Teraz zobaczyliśmy, na czym dokładnie polegać będą nowatorskie pomysły.

PKP pokazało grafikę na swoim twitterowym profilu. I tak woda deszczowa wykorzystywana będzie do spłukiwania toalety. Na dachach zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Budynki będą ogrzewane za pomocą pomp ciepła.

Qaqwqwrqw

Nowe dworce będą parterowe. Nie zabraknie też dostępu do WiFi czy miejsc parkingowych dla rowerów. Jak zapowiadało wcześniej PKP, dworce w ramach projektu IDS mają zastąpić stare, niedostosowane do współczesnych standardów budynki.

IDS-y mają być nowoczesne, ale przy tym tanie w utrzymaniu. Właśnie za sprawą zastosowania ekologicznych rozwiązań.

- Budynki te będą nie tylko przyjazne środowisku, ale i znacznie tańsze w utrzymaniu od dotychczasowych obiektów. Warto zaznaczyć, że czas realizacji inwestycji związany z budową takich dworców jest o kilkanaście tygodni krótszy niż w przypadku standardowej modernizacji. Niższy jest również koszt – zapowiadał Piotr Ciżkowicz, były członek Zarządu PKP S.A (obecnie nie jest już związany z PKP) - Głównym celem, jaki nam przyświeca, jest poprawa komfortu pasażerów. Podróżni będą mieli do dyspozycji nowoczesne i przyjazne obiekty – dodawał.

Qaqwqwrqw

Czytaj też: Innowacyjne jak PKP. Cztery pomysły, które zmienią polską kolej

W Polsce modernizuje się nie tylko dworce, ale też pociągi. Niedawno potwierdzono, że polskie pociągi przyspieszą.

Polub WP Tech
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw