ycipk-481cox

Zmarł twórca pojęcia "sztuczna inteligencja"

John McCarthy, twórca pojęcia "sztuczna inteligencja" (AI) i współtwórca przetwarzania w chmurze (cloud computing) zmarł 24 października w wieku lat 84 w Stanford w Kalifornii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł twórca pojęcia "sztuczna inteligencja"
(Wikipedia/CC - null0)
ycipk-481cox

John McCarthy był jedną z najbardziej barwnych postaci wśród amerykańskich pionierów informatyki. Urodzony 4 września 192. roku w Bostonie, w 1948 roku kończył studia na California Institute of Technology (Caltech). W 1951 roku obronił doktorat na Princeton University i w cztery lata później został głównym autorem pracy o inteligencji maszynowej oraz twórcą terminu "sztuczna inteligencja".

Praca, w której po raz pierwszy użyto tego terminu została wykonana przez zespół w składzie: Marvin Minsky, Nathaniel Rochester i Claude Shannon pod kierownictwem McCarthy’ego. Jak napisano w niej, stanowiła ona "próbę odkrycia w jaki sposób stworzyć maszyny posługujące się językiem, formami abstrakcyjnymi i koncepcjami, rozwiązujące problemy dotąd zarezerwowane dla ludzi i potrafiące zwiększyć swoje możliwości".

W latach 1958-196. John McCarthy opracował język programowania LISP - jeden z najczęściej używanych języków wysokiego poziomu, stosowany do obecnej chwili. Jest to przy tym jeden z dwóch najstarszych używanych dotąd języków programowania - starszy (o rok) jest jedynie wychodzący z użycia Fortran. Charakterystyczny dla LISP jest sposób zapisu - zarówno dane, jak i same instrukcje programu są pisane tą samą notacją. W latach 1958-1962 jako profesor w Massachusetts Institute of Technology (MIT) McCarthy stworzył Project MAC - pierwszą stała placówkę zajmującą się na tej uczelni nformatyką. Obecnie nosi on nazwę MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL).

ycipk-481cox

Prace nad sztuczną inteligencją prowadzone przez zespół McCarthy’ego spowodowały stworzenie w 196. roku pierwszej stałej placówki badawczej AI na świecie - Artificial Intelligence Laboratory na Stanford University. Do obecnej chwili określona przez niego zasada iż sztuczna inteligencja musi posiadać możliwość samoodniesienia jest jednym z głównych praw inteligencji maszynowej - pisze magazyn Technology Review.

W 197. roku McCarthy otrzymał Nagrodę Turinga - odpowiednik Nagrody Nobla w informatyce - za prace nad sztuczną inteligencją. Prowadząc badania nad komputerami wielkich mocy, które mogłyby jednocześnie przydzielać zasoby i dostęp do baz danych wielu użytkownikom na początku lat 70. zaproponował aby przetwarzanie zadań dzielić na wiele maszyn, których ilość zależna byłaby od stopnia skomplikowania zadania.

Badania prowadzone w latach 60. i 70. na świecie przez zespoły wykorzystujące zasady i odkrycia McCarthy’ego, zaowocowały wielkimi sukcesami: stworzeniem komputerów szachowych, jednostek rozwiązujących teorematy matematyczne czy nawet "cybernetycznych psychoanalityków".

Sam twórca AI z czasem stawał się jednak coraz bardziej sceptyczny. Jak podaje CNN, w swoich wykładach podnosił, iż nie udało się opracować systemu sztucznej inteligencji, który umiałby zrozumieć fotografię, posługiwać się myśleniem intuicyjnym jak człowiek, czy uczyć się jak dziecko.

ycipk-481cox
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-481cox

ycipk-481cox
ycipk-481cox