WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Ray Dolby - pionier w dziedzinie inżynierii dźwięku

Amerykański wynalazca i pionier w dziedzinie inżynierii
dźwięku, Ray Dolby, zmarł w swoim domu w San Francisco - podała w czwartek jego firma. Jego
nazwisko stało się synonimem dla nowej jakości dźwięku w filmie. Miał 80 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Ray Dolby - pionier w dziedzinie inżynierii dźwięku
(PAP / Grzegorz Jakubowski)
WP

Ray Dolby od kilku lat cierpiał na chorobę Alzheimera, a kilka miesięcy temu zdiagnozowano u niego chorobę nowotworową. Urodził się w Portland, w stanie Oregon, i wychował w okolicach San Francisco. Karierę rozpoczął w przedsiębiorstwie Ampex Corporation, gdzie uczestniczył w pracach nad wynalezieniem urządzenia do nagrywania kaset.

Po ukończeniu studiów na prestiżowym uniwersytecie Stanforda obronił doktorat na uniwersytecie Cambridge w Anglii, a w 196. roku w Londynie założył własną firmęfirmę, Dolby Laboratories. Zrewolucjonizowała ona przemysł filmowy - najpierw "wyciszając" hałasy w tle w nagraniach dźwiękowych, a następnie wprowadzając system dźwięku przestrzennego Dolby Surround, który dzięki rozmieszczeniu głośników w kilku różnych miejscach dawał widzowi wrażenie uczestniczenia w oglądanych zdarzeniach. W latach 70. Dolby przeniósł swoją firmę do Stanów Zjednoczonych, a w 1989 roku wraz z kolegą Ioanem Allenem został wyróżniony Oscarem za zasługi dla kinematografii. Dostał także Grammy w 1985 roku oraz dwukrotnie nagrodę Emmy (1989 i 2005).

Z rąk ówczesnego prezydenta Billa Clintona otrzymał National Medal of Technology - prestiżowe wyróżnienie przyznawane twórcom i wynalazcom, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój nowych i ważnych technik i technologii. W 201. roku ogromny budynek, w którym co roku odbywa się ceremonia wręczenia Oscarów, zmieniła nazwę z Kodak Theatre na Dolby Theatre w uznaniu jego zasług. Wraz z żoną Dagmar aktywnie angażował się w działalność filantropijną, wspierając wiele organizacji dobroczynnych.

WP

Szef firmy Dolby Laboratories, Kevin Yeaman, określił go jako "_ prawdziwego wizjonera ". Jego syn, filmowiec i powieściopisarz Tom Dolby powiedział: " Chociaż był inżynierem, to jego zasługi na polu technologii wyrosły z miłości do muzyki i sztuki. Swoje uznanie dla procesu artystycznego wniósł do swojej pracy _".

"_ Ray miał naprawdę wymarzoną pracę, bo mógł robić dokładnie to, co zawsze chciał robić, robiąc wiele dobrego dla wielu miłośników muzyki i filmu _" - przypomniała jego żona.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP