Trwa ładowanie...

Zmarł Ralph Baer - człowiek, który zmienił świat rozrywki

W wieku 92 lat zmarł niemiecki wynalazca i inżynier, nazywany "ojcem gier wideo". Ralph Baer, z pochodzenia Niemiec, całe dorosłe życie spędził w Stanach Zjednoczonych. Stworzył tam urządzenie znane jako Brown Box, które w 1972 trafiło na sklepowe półki jako Magnavox Odyssey – pierwsza domowa konsola do gier w historii.
Share
Zmarł Ralph Baer - człowiek, który zmienił świat rozrywki
Źródło: Ryan K Morris / PD
d1q5gzb

Zanim Baer rozpoczął prace nad swoją konsolą, elektroniczna rozrywka była domeną salonów gier. Proste, ubogie graficzne gry prezentowane na automatach wystarczały, by od młodych pasjonatów technologii i nowych form rozrywki wyciągać całe siatki drobniaków. O graniu w domowym zaciszu, na własnych warunkach, samodzielnie zarządzając własnym czasem można było najwyżej pomarzyć. Coś takiego jak "konsola do gier" jeszcze nie istniało. Komputery były zbyt drogie i niepraktyczne, by móc zainteresować masowego odbiorcę.

Wszystko to zmieniło się w 1972 roku, gdy do sprzedaży wszedł właśnie Magnavox Odyssey wraz z grą _ Table Tennis _ (tenis stołowy). Było to na kilka miesięcy przed premierą _ Ponga _, często błędnie uważanego za pierwszą domową konsolę, która zdobyła masową popularność.

Praca Baera umożliwiła powstanie olbrzymiego, globalnego rynku, którego wartość szacuje się obecnie na około 100 miliardów dolarów. A zaczęło się od tego, że ktoś pomyślał: "czemu właściwie obrazem, wyświetlanym na ekranie telewizora, nie da się sterować?".

d1q5gzb

Sam Baer nie zakończył swojej działalności na stworzeniu pierwszej konsoli na świecie. W trakcie jego życia zostało mu przyznane ponad 150 patentów, w tym m.in. na popularny w latach 80. "pistolet laserowy". Z tego urządzenia, pozwalającego np. na strzelanie do latających na ekranie telewizora kaczek, korzystała pierwsza konsola Nintendo czy jedna z jej podróbek – modny w Polsce Pegazus.

 (fot. Evan-Amos / PD)
Źródło: (fot. Evan-Amos / PD)

Osiągnięcia Baera, jego wkład w światową naukę i biznes były szeroko doceniane. W roku 2006 otrzymał od prezydenta George'a Busha medal _ National Medal of Technology _, przyznawany za szczególny wkład w rozwój nowych i ważnych technik i technologii. Cztery lata później został przyjęty do stowarzyszenia _ National Inventors Hall of Fame _, zrzeszającego najbardziej wpływowych wynalazców w Stanach Zjednoczonych.

Informację o jego śmierci podała rodzina i bliscy. Baer zmarł w swoim domu w Manchesterze w stanie New Hampshire.

d1q5gzb

_ DG _

d1q5gzb

Podziel się opinią

Share
d1q5gzb
d1q5gzb
Więcej tematów