Trwa ładowanie...

Złamałeś nogę? Być może już niedługo wydrukują ci kość w drukarce 3D

Naukowcy z Waszyngtońskiego Uniwersytetu Stanowego przerobili drukarkę przestrzenną ProMetal 3D tak, by jako tworzywa używała fosforanu wapnia zamiast metalu. To świetna wiadomość dla miłośników ryzykownych sportów, ponieważ właśnie ta substancja służy do budowania rusztowań, na których wzrasta tkanka kostna w uszkodzonych miejscach.
Share
Złamałeś nogę? Być może już niedługo wydrukują ci kość w drukarce 3D
Źródło: Gizmodo.pl
d30un9z

Za pomocą tej metody powstanie świetne narzędzie dla chirurgów. Na przykład uszkodzoną rzepkę naprawią za pomocą niewielkiego implantu, który ułatwi kościom prawidłowe ułożenie się. Gdy "rusztowanie" nie będzie już potrzebne, po prostu się rozpuści w ciele, nie powodując żadnych dolegliwości.

Drukarka przestrzenna nanosi cieniusieńkie warstwy fosforanu o grubości 2. mikronów. W ten sposób powstaje implant o kształcie pożądanym przez danego pacjenta. Następnie implant jest pokrywany substancjami sprzyjającymi wzrostowi tkanki kostnej i wprowadzany do ciała. Po pewnym czasie wszczepiony element się rozpuszcza, ale już zastąpiony nową kością o kształcie dopasowanym do układu kostnego pacjenta.

d30un9z

Jak tłumaczy jeden z autorów badania Susmita Bose, proces jest skomputeryzowany. Miejsce, gdzie zostanie wszczepiony implant, jest badane za pomocą rezonansu magnetycznego. Następnie pożądany kształt implantu jest konwertowany do pliku CAD, czytanego przez drukarkę.

Na rynku jest dziś drukarka, tworzywo i oprogramowanie potrzebne do wykorzystania technologii. Ciekawe, jak prędko znajdzie ona szersze zastosowanie.

Dołącz do nas na Facebooku

d30un9z

Podziel się opinią

Share
d30un9z
d30un9z
Więcej tematów