Trwa ładowanie...
d4m04a7

Ziemia. Gateway Earth - kosmiczna stacja recyklingu ma być gotowa już niebawem

Naukowcy od dłuższego czasu zastanawiają się, jak pozbyć się zalegających, niedziałających satelitów z orbity Ziemi. Rozwiązaniem na problem narastających kosmicznych śmieci ma być stacja recyklingu Gateway Earth.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gateway - stacja kosmiczna przetwarzania odpadów ma być gotowa do 2050 roku
Gateway - stacja kosmiczna przetwarzania odpadów ma być gotowa do 2050 roku (Wikimedia Commons CC BY)
d4m04a7

Szacuje się, że wokół Ziemi krąży ok. 22 tys. dużych obiektów, wliczając w to zarówno sprawne satelity, jak i kosmiczne śmieci - niedziałające części czy pozostałości po rakietach kosmicznych. A ponieważ problem zaczyna narastać, naukowcy pracują nad rozwiązaniem Gateway Earth.

Gateway Earth to projekt zakładający umieszczenie w kosmosie stacji recyklingu odpadów. Jej zadaniem byłoby przetwarzanie orbitujących wokół Ziemi śmieci. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Gateway Earth byłby gotowy i uruchomiony już w 2050 roku.

Zobacz też: NASA. Parker Solar Probe. Zobacz niesamowite zdjęcia Słońca

d4m04a7

Gateway Earth - co zyskamy, dzięki kosmicznej stacji recyklingu?

Naukowcy są zdania, że z materiałów uzyskanych poprzez recykling kosmicznych odpadów, można by tworzyć części zapasowe dla stacji Gateway Earth. W tym celu twórcy planują skorzystać z technologii druku 3D, by np. z odpadów stworzyć osłony przed promieniowaniem. Z kolei stare panele słoneczne mogły by zasilić stację.

Zobacz też: Widać ją z kosmosu. Badacze wciąż się o nią spierają

d4m04a7

Co więcej, naukowcy zauważają, że ponowne przetworzenie satelitów czy innych niesprawnych części krążących po orbicie, może pomóc także przy zakładaniu bazy kosmicznej np. na Księżycu. Korzystanie z tego, co już się unosi w przestrzeni kosmicznej oznacza zmniejszenie kosztów uruchomienia kolejnych projektów.

Kolejną korzyścią jest możliwość wykorzystania sprzętu, który wciąż działa a znajduje się na satelitach, które nie są już obsługiwane. Chodzi chociażby o kamery - niektóre najbardziej zaawansowane modele znajdują się w kosmosie. Można je ponownie zainstalować na Gateway Earth lub nowych satelitach, aby skanować przestrzeń w poszukiwaniu asteroid, które mogłyby zderzyć się z Ziemią.

Gateway Earth - nie tylko stacja recyklingu

d4m04a7

Co ciekawe, Gateway Earth planuje z czasem rozszerzyć swoją działalność i zarabiać, prowadząc kosmiczny hotel. Dodatkowo będzie miejscem, gdzie będą budowane nowe satelity oraz posłuży jako centrum paliwowe dla statków kosmicznych

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d4m04a7

d4m04a7
d4m04a7