Trwa ładowanie...

Ziemia będzie miała nowy mini-księżyc. Naukowcy z NASA: to może być człon rakiety

Ziemia w październiku wzbogaci się o kolejny mini-księżyc - informują naukowcy. Meteoroid 2020 SO za ponad dwa miesiące zbliży się do naszej planety na odległość 50 tys. km. NASA podejrzewa, że obiekt może być w rzeczywistości tzw. kosmicznym śmieciem.

Share
NASA: Ziemia będzie miała nowy mini-księżyc
NASA: Ziemia będzie miała nowy mini-księżycŹródło: Flickr
d28zgf9

Ziemia przez kilka miesięcy będzie miała kolejny mini-księżyc - zdradzają astronomowie. Meteoroid 2020 SO, który od ponad roku zbliża się do naszej planety, zostanie przechwycony przez pole grawitacyjne Ziemi w październiku bieżącego roku. To już drugi tego typu obiekt zaobserwowany przez naukowców podczas ostatnich kilku miesięcy.

Pierwszym z nich był obiekt 2020 CD3, dostrzeżony w lutym za pomocą 60-calowego teleskopu w Obserwatorium Mount Lemmon w Arizonie.

Naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego w NASA przypuszczają, że niedawno odkryty obiekt jest w rzeczywistości tzw. kosmicznym śmieciem. Jego rozmiary (ok. 14 metrów długości) wskazują na to, że może być to fragment rakiety Centaur, która we wrześniu 1966 roku wyniosła w kierunku Księżyca satelitę Surveyor 2

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

d28zgf9

Ustalenie dokładnych parametrów obiektu będzie możliwe w grudniu, kiedy to zbliży się on do naszej planety na odległość 50 tysięcy kilometrów. Naukowcy podkreślają, że nie istnieje ryzyko, że mini-księżyc wejdzie w ziemską atmosferę.

Pierwszym zarejestrowanym mini-księżycem naszej planety był mały obiekt, oznaczony jako 2006 RH120. Planetoida zaobserwowana w 2006 roku po dziewięciu miesiącach odleciała na swoją orbitę. Obecnie znajduje się po przeciwnej stronie Słońca, ok. 300 mln kilometrów od Ziemi, jednak w 2028 r. ponownie znajdzie się w okolicach naszej planety.

W pobliżu naszej planety co roku przelatuje wiele kosmicznych obiektów, których długość oscyluje w granicach od kilku do kilkudziesięciu metrów. Niekiedy są one przechwytywane przez pole grawitacyjne Ziemi, czyniąc je tym samym "nowymi księżycami".

d28zgf9

Najnowszy z nich, Meteoroid 2020 SO, będzie krążył wokół naszej planety przynajmniej do maja 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d28zgf9

Podziel się opinią

Share
d28zgf9
d28zgf9
Więcej tematów