Zemlin: "Nadchodzi czas mobilnego Linuksa"

Zemlin: "Nadchodzi czas mobilnego Linuksa"

22.07.2008 10:00, aktual.: 22.07.2008 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W najbliższym czasie Linux stanie się liderem na rynku systemów operacyjnych przeznaczonych dla urządzeń mobilnych - zapowiedział Jim Zemlin, szef Fundacji Linuksa, na konferencji OSCON ( Open Source Conference ). "Linux jest w telefonach, komputerach, sprzęcie medycznym, elektronice użytkowej, dystrybutorach paliwowych, trafił nawet na wyposażenie misji kosmicznych - to jasne, że system ten będzie wkrótce liderem mobilnego rynku" - mówił Zemlin.

W czasie swojego wystąpienia szef Linux Foundation tłumaczył uczestnikom konferencji, że Linux ma kilka podstawowych zalet, które dają mu znaczną przewagę nad rynkowymi rywalami - system ten jest elastyczny i świetnie dopasowany do potrzeb różnych urządzeń. Co więcej, w ostatnim czasie znacznie rośnie liczba aplikacji dla Linuksa.

Zemlin zwrócił również uwagę na fakt, że w ostatnim czasie coraz więcej producentów telefonów wybiera Linuksa, ponieważ pozwala im to na zredukowanie kosztów wdrożenia oprogramowania i daje swobodę wyboru aplikacji dodatkowych. Ważnym czynnikiem jest również fakt, iż każdy może dostosować system spod znaku pingwina do swoich potrzeb. _ "Linux pozwala wszystkim - w tym także producentom najróżniejszych urządzeń - na stworzenie własnego systemu. To wielka zaleta" _ - mówił Jim Zemlin.

Przedstawiciel Fundacji Linuksa zwrócił również uwagę na ostatnie zmiany na rynku oprogramowania dla urządzeń mobilnych - przypomniał, że konsorcjum rozwijające platformę Symbian zdecydowało niedawno o udostępnieniu swojego produktu na zasadach open source. Zdaniem Zemlina, to wydarzenie będzie miało negatywny wpływ na sytuację Microsoftu, którego oprogramowanie pozostanie jedynym zamkniętym i zastrzeżonym rozwiązaniem w tym sektorze rynku.

Jim Zemlin wspomniał również o powstających w ostatnim czasie platformach i organizacjach promujących i rozwijających mobilnego Linuksa - jak choćby Android Google'a, LiMo ( Linux Mobile Foundation ), Openmmoko, czy Ubuntu Mobile. _ "Chyba nie ma obecnie już żadnego dużego koncernu IT, który w jakiś sposób nie uczestniczy w rozwoju Linuksa - oczywiście poza Microsoftem" _ - ironizował Zemlin.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)