Zegarki specjalnie dla biegaczy: Garmin Forerunner 620 i 220

Zegarki specjalnie dla biegaczy: Garmin Forerunner 620 i 220

Zegarki specjalnie dla biegaczy: Garmin Forerunner 620 i 220
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
15.10.2013 13:22, aktualizacja: 15.10.2013 13:48

Garmin wprowadził do oferty nowe zegarki GPS dla biegaczy - Forerunner 620 i Forerunner220. Wyposażone w kolorowy wyświetlacz zegarki oferują więcej niż rejestrowanie przebiegniętego dystansu, tempa i tętna. Obydwa urządzenia zostały wyposażone w akcelerometr, który umożliwia mierzenie dystansu bez konieczności stosowania dodatkowych czujników na nogę podczas treningów w zamkniętych pomieszczeniach.

Odczyt danych odbywa się poprzez 1-calowy, kolorowy wyświetlacz Chroma. Dzięki modułowi Bluetooth, po sparowaniu z kompatybilnym smartfonem, dane treningowe z zegarków mogą zostać bezprzewodowo przesłane do serwisu Garmin Connect, gdzie można je udostępniać i analizować.

Zegarek Forerunner 62. wyposażony został dodatkowo w zaawansowane funkcje, takie jak asystent odpoczynku, symulator wyścigu czy szacunkowy pułap tlenowy. W połączeniu z czujnikiem tętna HRM-Run, model 620 dostarcza także informacji o formie biegacza, analizując rytm, czas kontaktu z podłożem i odchylenie pionowe.

Pomiar szacunkowego pułapu tlenowego (VO2 max), jest wymiernym wskaźnikiem fizycznej wydolności organizmu. Do tej pory, jedyną możliwością pomiaru VO2 max było wykonanie płatnych testów. Forerunner 620. używany wraz z czujnikiem tętna, jest w stanie obliczyć szacunkowy pułap tlenowy na podstawie łącznej analizy danych, takich jak prędkość biegu, ilość uderzeń serca na minutę czy zmienność tętna. W efekcie otrzymujemy wartość VO2 max, która wskazuje maksymalną ilość tlenu jaką organizm biegacza może wykorzystać w ciągu minuty na kilogram masy ciała w momencie największego wysiłku. W teorii, im więcej tlenu biegacze mogą wykorzystać podczas najbardziej zaawansowanego treningu, tym więcej energii są w stanie wyprodukować. Wartość VO2 max powinna wzrastać wraz z poziomem wytrenowania, dlatego monitorowanie tego parametru jest tak ważne w ocenie postępów biegacza. Forerunner 620 ułatwia monitorowanie go za pomocą kolorowego wskaźnika, który dodatkowo prezentuje maksymalny pułap tlenowy w zestawieniu z pułapami
innych biegaczy tej samej płci i z tej samej grupy wiekowej. Na podstawie szacunków VO2 max, zegarek Forerunner 620 jest w stanie prognozować czas biegacza na kilku dystansach, co ułatwia odpowiednie zaplanowanie treningów i przygotowanie się do zawodów.

Używany razem z czujnikiem tętna HRM-Run, Forerunner 62. oferuje nową funkcję asystenta odpoczynku, która umożliwia zaplanowanie regeneracji między ciężkimi treningami. Zegarek analizuje dane o tętnie, aby obliczyć ile czasu potrzeba, aby w pełni odpocząć przed następnym treningiem. Kolorowe oznaczenia widoczne na wyświetlaczu zwiększają czytelność wyników. Kolor zielony oznacza gotowość do kolejnego treningu. Kolor czerwony utrzymujący się ponad trzy dni oznacza, że warto zrobić sobie dzień odpoczynku lub zaplanować lżejszy trening. Czujnik tętna HRM-Run został również wyposażony w akcelerometr, który mierzy i analizuje ruchy tułowia podczas biegu.

Ceny zegarków (w zależności od modelu i wyposażenia dodatkowego) wahają się w przedziale od 25. do 450 USD (od około 800 zł do około 1400 zł)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)