Zbadaj piersi za pomocą darmowej aplikacji

Zbadaj piersi za pomocą darmowej aplikacji07.03.2013 11:30
Zbadaj piersi za pomocą darmowej aplikacji
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Bezpłatna mobilna aplikacja "Breast Test" służąca do samobadania piersi
przez telefon będzie dostępna od 8 marca, tj. od Dnia Kobiet, dla wszystkich Polek.

Ma ona - niczym trener - pomóc wyrobić paniom nawyk właściwej i regularnej samokontroli piersi.

- _ Badanie dotykowe trwa chwilę, a może uratować życie. W przypadku raka piersi wczesna diagnoza to szansa na całkowity powrót do zdrowia _ - przekonują twórcy projektu.

Do samodzielnego zbadania piersi wystarczy tylko kilka minut. Piesi powinno się badać między 7 a 1. dniem od rozpoczęcia miesiączki. Gdy już jej brak trzeba wyznaczyć na to jeden dzień w miesiącu.

Program "Breast" Test będzie wyjaśniał krok po kroku, które obszary piersi należy badać, w jaki sposób, kiedy i na co szczególnie zwracać uwagę.

Aplikacja "Breast Test" jest projektem stworzonym przez firmę Roche we współpracy z Federacją Stowarzyszeń "Amazonki".

Można ją będzie pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play. Wkrótce aplikacja będzie też dostępna w App Store.

Twórcy projektu przypominają, że samobadanie piersi umożliwia wykrycie guzów o wielkości przekraczającej 1 cm. Nie pozwala natomiast na wykrycie mniejszych zmian, które znajdują się w głębszych warstwach gruczołu piersiowego. Dlatego też młodsze kobiety powinny regularnie wykonywać kontrolne USG piersi, a panie po 50. roku życia - mammografię.

W Polsce od 200. r. realizowany jest populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego bezpłatna mammografia oferowana jest co dwa lata kobietom w wieku od 50. do 69 roku życia. Ciągle jednak zgłasza się na nie za mało uprawnionych pań - ok. 40 proc.

Rak piersi jest w Polsce diagnozowany co roku u 15-1. tys. pań, a liczba zgonów z jego powodu jest szacowana na ponad 5 tys.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)