Zaufanie powstaje w kilka milisekund. Wiesz, jak to działa?

Zaufanie powstaje w kilka milisekund. Wiesz, jak to działa?

Zaufanie powstaje w kilka milisekund. Wiesz, jak to działa?
Źródło zdjęć: © SXC.hu
07.08.2014 14:54, aktualizacja: 07.08.2014 16:22

Zaledwie kilku milisekund potrzebuje ludzki mózg, żeby ocenić, czy do poznanej dopiero osoby możemy mieć jakieś zaufanie - twierdzą badacze amerykańscy na łamach "Journal of Neurosciences".

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, bo drugiej takiej okazji już nie będzie - mówi popularne powiedzenie. Badania dr. Jonathana Freemana z New York University wykazały, że jeśli chodzi o pierwsze wrażenie związane z zaufaniem, to powstaje ono błyskawicznie i jest podświadome.

Uczony wraz ze swym zespołem skanował mózgi ochotników, którym na ekranie komputera pokazywano portrety nieznanych im wcześniej osób, z różnymi wyrazami twarzy. Zaobserwowano, że uaktywnia się wtedy jądro migdałowate, część układu limbicznego odpowiedzialnego za emocje.

Nie było to zaskoczeniem, ponieważ wiedziono o tym już z wcześniejszych badań. "Z najnowszych eksperymentów wynika, że wrażenie dotyczące tego, czy dana osoba jest godna zaufania, powstaje spontanicznie i jest niezależne od naszej świadomości" –. podkreśla dr Freeman.

Aby to ustalić, na ekranie pokazywano twarze niektórych osób jedynie przez ułamek sekundy, a zaraz po tym prezentowano inne obrazy. Okazało się, że nawet tak krótka prezentacje czyjegoś portretu wystarczyła, żeby mózg człowieka potrafił ocenić, czy do danej osoby można mieć zaufanie.

Według dr. Freemana z najnowszych badań wynika również to, że jądro migdałowate pełni znacznie ważniejszą rolę w naszych relacjach społecznych niż zdawaliśmy sobie z tego sprawę.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)