Trwa ładowanie...
d1bmdal

Zaskakujące badania. Naukowcy: tereny zielone wpływają na wyższe IQ u dzieci

Zieleń ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci - twierdzą belgijscy naukowcy. Z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma "PLoS Medicine" wynika, że dzieci wychowywane w pobliżu terenów zielonych mają wyższe IQ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe badania. Zdaniem naukowców, dzieci zamieszkujące tereny zielone mają wyższe IQ
Nowe badania. Zdaniem naukowców, dzieci zamieszkujące tereny zielone mają wyższe IQ (Pexels)
d1bmdal

Tereny zielone mają pozytywny wpływ na rozwój dzieci - twierdzą naukowcy. Uczeni przebadali 620 dzieci wieku od 10 do 15 lat mieszkających w belgijskich miastach. Wyniki badań opublikowali na łamach czasopisma "PLoS Medicine".

Okazało się, że zwiększenie o 3% powierzchni terenów zielonych w promieniu 3000 metrów od domu dziecka, jest związane ze wzrostem ich IQ o średnio 2,6 punktu.

Naukowcy wykorzystali dane satelitarne, które pozwoliły im ustalić powierzchnię zajmowaną przez zieleń w otoczeniu każdego z przebadanych dzieci. Średnie IQ dla całej grupy wynosiło 105. Eksperci dostrzegli, że tam, gdzie terenów zielonych było najmniej, 4 procent dzieci miało IQ poniżej 80, natomiast tam, gdzie było ich najwięcej, u wszystkich badanych osób stwierdzono IQ powyżej tego wyniku.

d1bmdal

Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Czytaj także: Niezwykłe właściwości drzew. Naukowcy: mogą pomóc odnaleźć ludzkie zwłoki

- Jest coraz więcej dowodów wskazujących na to, że życie wśród zieleni poprawia funkcje poznawcze, takie jak pamięć czy uwagę. Nasze badania pokazują, że dotyczy to również inteligencji - mówi jeden z twórców eksperymentu, profesor epidemiologii środowiskowej na Uniwersytecie Hasselt w Belgii, Tim Nawrot, w rozmowie z "The Guardian".

d1bmdal

Zdaniem ekspertów obecność zieleni wpływa na zmniejszenie stresu u dzieci oraz daje im o wiele większe możliwości do zabawy i aktywności fizycznej.

Naukowcy nie zaobserwowali znaczącego wpływu zieleni na różnice w inteligencji u dzieci zamieszkujących obszary podmiejskie i wiejskie. Zdaniem autorów badań, ilość zielonych terenów jest tam tak duża, że wpływa pozytywnie na wszystkie dzieci.

Zobacz także: Armia USA buduje w Polsce bazę za ponad 3 miliardy złotych. Pierwsza część już gotowa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1bmdal

Podziel się opinią

Share
d1bmdal
d1bmdal
Więcej tematów