Zamieszanie z aktualizacjami to jednak wina Microsoftu?

26.10.2007 11:00, aktual.: 29.10.2007 16:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka dni temu Microsoft zdementował plotki, sugerujące, że koncern wymusza na części użytkowników Windows automatyczne instalowanie wszystkich uaktualnień - przedstawiciele firmy stwierdzili, że zmiany w konfiguracji systemu aktualizacji zawsze muszą być zaakceptowane przez użytkownika. Teraz okazało się, że to nie do końca jest prawda - Scott Dunn, autor newslettera "Windows Secrets", odkrył, że ustawienia te są modyfikowane automatycznie podczas instalowania oprogramowania zabezpieczającego OneCare.

Z przeprowadzonych przez Dunna analiz wynika, że niezależnie od tego, jakie były ustawienia aktualizacji przed zainstalowaniem OneCare, po dodaniu tego oprogramowania do Windows bez wiedzy i zgody użytkownika zostaje włączony tryb pobierania i instalowania wszystkich poprawek.

Wcześniej Microsoft z uporem zapewniał - http://www.pcworld.pl/news/128093.html, że ustawienia automatycznej aktualizacji nie są w żaden sposób "odgórnie" zmieniane i decyzja o tym, w jakim trybie mają być pobierane poprawki, pozostaje wyłączenie w gestii użytkownika.

_ "Ta sytuacja jest dość zaskakująca i, moim zdaniem, bardzo niepokojąca - skoro oprogramowanie Microsoftu zmienia ustawienia systemu Aktualizacji Automatycznych, to powinno przynajmniej informować o tym użytkownika" _ - komentuje Scott Dunn. Dziennikarz przyznaje, że w podobny sposób działały kiedyś podobne do OneCare zestawy aplikacji zabezpieczających innych producentów ( m.in. McAfee czy Symanteka ), jednak najnowsze wersje ich oprogramowania zawsze informują użytkownika o wszelkich zmianach w konfiguracji komputera.

_ "To nie wszystko - OneCare włącza "po cichu" nie tylko aktualizacje, ale także inną usługę, z którą wcześniej użytkownicy miewali problemy i wielu z nich ją samodzielnie wyłączyło - BITS ( Background Intelligent Transfer Service )" _ - dodaje Dunn. Podstawowy problem polega, zdaniem redaktora "Windows Secrets", nie na tym, że zainstalowanie OneCare zmienia ustawienia systemowe, ale na tym, że odbywa się to bez pytania o zgodę czy choćby informowania użytkownika.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)