Zamieszanie z aktualizacjami to jednak wina Microsoftu?

Zamieszanie z aktualizacjami to jednak wina Microsoftu?

26.10.2007 11:00, aktualizacja: 29.10.2007 16:06

Kilka dni temu Microsoft zdementował plotki, sugerujące, że koncern wymusza na części użytkowników Windows automatyczne instalowanie wszystkich uaktualnień - przedstawiciele firmy stwierdzili, że zmiany w konfiguracji systemu aktualizacji zawsze muszą być zaakceptowane przez użytkownika. Teraz okazało się, że to nie do końca jest prawda - Scott Dunn, autor newslettera "Windows Secrets", odkrył, że ustawienia te są modyfikowane automatycznie podczas instalowania oprogramowania zabezpieczającego OneCare.

Z przeprowadzonych przez Dunna analiz wynika, że niezależnie od tego, jakie były ustawienia aktualizacji przed zainstalowaniem OneCare, po dodaniu tego oprogramowania do Windows bez wiedzy i zgody użytkownika zostaje włączony tryb pobierania i instalowania wszystkich poprawek.

Wcześniej Microsoft z uporem zapewniał - http://www.pcworld.pl/news/128093.html, że ustawienia automatycznej aktualizacji nie są w żaden sposób "odgórnie" zmieniane i decyzja o tym, w jakim trybie mają być pobierane poprawki, pozostaje wyłączenie w gestii użytkownika.

_ "Ta sytuacja jest dość zaskakująca i, moim zdaniem, bardzo niepokojąca - skoro oprogramowanie Microsoftu zmienia ustawienia systemu Aktualizacji Automatycznych, to powinno przynajmniej informować o tym użytkownika" _ - komentuje Scott Dunn. Dziennikarz przyznaje, że w podobny sposób działały kiedyś podobne do OneCare zestawy aplikacji zabezpieczających innych producentów ( m.in. McAfee czy Symanteka ), jednak najnowsze wersje ich oprogramowania zawsze informują użytkownika o wszelkich zmianach w konfiguracji komputera.

_ "To nie wszystko - OneCare włącza "po cichu" nie tylko aktualizacje, ale także inną usługę, z którą wcześniej użytkownicy miewali problemy i wielu z nich ją samodzielnie wyłączyło - BITS ( Background Intelligent Transfer Service )" _ - dodaje Dunn. Podstawowy problem polega, zdaniem redaktora "Windows Secrets", nie na tym, że zainstalowanie OneCare zmienia ustawienia systemowe, ale na tym, że odbywa się to bez pytania o zgodę czy choćby informowania użytkownika.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)