ZAGGFolio - czyli jak z iPada zrobić netbooka

ZAGGFolio - czyli jak z iPada zrobić netbooka

ZAGGFolio - czyli jak z iPada zrobić netbooka
Źródło zdjęć: © iMagazine
26.01.2012 08:55, aktualizacja: 26.01.2012 09:14

Od wprowadzenia do sprzedaży iPada na rynku zaroiło się od różnych produktów, ale firma ZAGG wydaje się w tej dziedzinie zdecydowanym faworytem. Tym bardziej potwierdza taką sytuację fakt, iż wcześniejszy ich produkt ZAGGMate wykupił Logitech i obrandował własnym logo.

ZAGG Folio to nie tylko klawiatura, to też zmyślny pokrowiec. Całość stanowi wygodny tandem, który sprawdzi się w roli...no właśnie, w jakiej roli? Na pewno w roli netbooka. Sprawdzi się też jako solidny pokrowiec i wygodne narzędzie dla "dużopiszących". ZAGGFolio jest "prawiepełnowymiarową" klawiaturą bluetoothową wraz z pokrowcem wykonanym z materiału o fakturze imitującej włókno węglowe. Pokrowiec oczywiście daje możliwość, bez potrzeby wyjmowania iPada, ładowania go oraz używania wszystkich przycisków i kamery.

Pokrowiec jest świetnie spasowany, wszystkie elementy idealnie do siebie pasują i spełniają swoją rolę - bardzo dobrze zabezpieczają iPada, a także w wygodny sposób umożliwiają pisanie na klawiaturze.

Obraz
© (fot. iMagazine)

Klawiatura jest minimalnie mniejsza niż ta znana nam z komputerów. O ile klawisze są praktycznie tych samych wymiarów, no może ciut mniejsze, to odstępy między nimi są sporo mniejsze. Przez to osoba przyzwyczajona do pisania na standardowej klawiaturze na początku będzie mogła robić błędy.

Klawiatura zawiera, prócz standardowych przycisków znanych nam z ekranowej wersji, jeszcze przyciski strzałek, oraz funkcyjne - zmiany języka, Home, skrótów do Spotlight, wygaszacza, blokady, kopiuj/wytnij/wklej, głośności i sterowania playerem muzyki. Przyznam się, że bardzo mi taki układ klawiszy przypadł do gustu. Wszystko, z czego korzystam mam bezpośrednio pod ręką.

Klawiatura ładuje się poprzez złącze Micro-B, czyli to mniejsze, mniej popularne niestety. Musimy więc pamiętać o zabieraniu ze sobą dodatkowego kabla. Za to minus. Spokojnie jest miejsce, aby umieścić złącze docka, nie mówiąc już o dużo popularniejszym złączu Mini-B znanym z o wiele większej liczby akcesoriów.

Klawiatura została tak zaprojektowana, aby była od razu wygodnym standem dla iPada. Oczywiście jest to wymagane, gdy iPad jest wsadzony w obudowę, ale też można zarówno iPada, jak i klawiaturę wyjąć z obudowy i korzystać niezależnie. W drugiej opcji iPada można ustawić oczywiście też w pozycji pionowej. Gdy iPad wsadzony jest w obudowę, możemy go postawić tylko w pozycji poziomej. Obudowa niejako sama "łamie" się w połowie umożliwiając wstawienie iPada.

Czas pracy jest na pewno dłuższy niż samego iPada, także nie mamy problemu ani stresu, że nam się rozładuje. Ciężko jest mi określić jak długo działa na baterii, bo ładowałem ją mniej więcej co drugi raz jak ładowałem iPada, jednocześnie nie mając sytuacji, że ładowanie odbywało się z powodu rozładowania, a jedynie z mojej przezorności. Sam producent utrzymuje, że bateria będzie działała przez "wiele tygodni" - niestety nie mamy możliwości sprawdzić, ile jeszcze mamy np "%". Może jakaś appka by się przydała? Albo taka opcja jak w słuchawkach BT, gdzie poziom baterii wyświetla nam się obok zegarka w iOS?

Zastosowana bateria ma pojemność 51. mAh - i w przypadku tak małej klawiatury jest to w pełni wystarczająca pojemność - to na plus. Na minus - dojście do gniazda zasilającego klawiaturę. Aby naładować klawiaturę, musimy ją wysunąć z pokrowca. Dziwne rozwiązanie. Generalnie jestem zachwycony sposobem, w jaki pisze się na iPadzie przy użyciu ZAGGFolio, zdecydowanie lepiej niż pisało się na ZAGGMate, gdzie ostre krawędzie aluminium wpijały się w nasze palce i nadgarstki. Tutaj konstruktorzy wyciągnęli lekcję. Nie podoba mi się to, że mój iPad w pokrowcu/obudowie wraz z klawiaturą jest grubszy od... mojego Macbooka Pro 17". Co więcej - waga całego zestawu jest trochę ponad 2x większa od wagi samego iPada. Obie te kwestie - grubość i waga powodują, że ... Macbook Air 11" jest bardziej mobilny. Ale nie za takie pieniądze. Pamiętajcie o tym.

Obraz
© (fot. IAR)

Generalnie jestem na tak, z założeniem, że używać jej mogę nie na stałe, ale jako idealnego narzędzia do pisania. Nosić mimo wszystko będę wolał samego iPada.

Plusy:

  • super wygodna klawiatura, z klawiszami funkcyjnymi
  • długa praca na akumulatorach
  • dobre zabezpieczenie iPada
  • wykonanie

Minusy:

- grubość
- waga
- dostęp do gniazda ładowania klawiatury

Ocena iMagazine: 4/6

Cena: 439 zł

Źródło artykułu:imagazine.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)