Trwa ładowanie...
d4lya7b

Żaden komputer nie dorówna mózgowi

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zaobserwowali dzięki nowej technice animacji, że nasze mózgi zawierają znacznie bardziej skomplikowane "układy scalone" niż dotychczas sądziliśmy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żaden komputer nie dorówna mózgowi
(Gizmodo)
d4lya7b

Synapsy nerwowo-nerwowe w mózgu, czyli zakończenia neuronów komunikujące się z innymi komórkami, nie działają na zasadzie zerojedynkowej, tylko jak sprawne mikroprocesory. A mamy ich w mózgu biliony.

Doniesienia naukowców opublikowano w najnowszym numerze pisma Neuron. Informacje o budowie mózgu udało się pozyskać dzięki nowej technologii, zwanej tomografią szeregową. Polega na łączeniu serii zdjęć spod mikroskopu w model trójwymiarowy. Badana tkanka z materiałem światłoczułym jest cięta na skrawki, układana na szklanej płytce, podświetlana i fotografowana pod mikroskopem elektronowym. Następnie oprogramowanie tworzy z serii zdjęć model 3D.

Na powyższym zdjęciu możemy oglądać mózg myszy przestawiony w ten sposób. Komórki nerwowe mienią się na animacji na zielono, widać też poszczególne synapsy.

d4lya7b

Stephen Smith, profesor fizjologii molekularnej i komórkowej, powiedział, że nowe badania dowodzą bardziej złożonej budowy mózgu, niż kiedykolwiek przypuszczaliśmy:

_ Każda synapsa jest jak mikroprocesor - ma miejsce na przechowywanie danych i i ich przetwarzanie. Nie działa na zasadzie "bramka otwarta, bramka zamknięta". Zawiera tysiąc nanoprzełączników. Jeden ludzki mózg ma więcej połączeń niż wszystkie komputery, rutery i sieci internetowe na świecie. _

Ci naukowcy to potrafią dobrać porównanie!

wydanie internetowe www.gizmodo.pl

d4lya7b

Podziel się opinią

Share

d4lya7b

d4lya7b