Zadbaj, by dziecko bezpiecznie korzystało z urządzeń mobilnych

Zadbaj, by dziecko bezpiecznie korzystało z urządzeń mobilnych

Zadbaj, by dziecko bezpiecznie korzystało z urządzeń mobilnych
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab
08.04.2015 12:07, aktualizacja: 08.04.2015 13:46

Kaspersky Lab oraz B2B international przygotowali raport na temat korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci.

Według badania przeprowadzonego przez producenta oprogramowania antywirusowego oraz firmy badającej rynki, w okresie 12 miesięcy, cyberincydenty dotknęły dzieci 22 proc. respondentów. Incydenty te obejmowały falę przypadków cybernękania oraz otwierania stron zawierających materiały niestosowne dla młodych użytkowników.

Podczas surfowania po internecie dzieci z łatwością mogą trafić na informacje dla nich nieodpowiednie, np. strony z treściami erotycznymi czy też materiały dotyczące broni lub narkotyków. Innym powszechnym problemem jest sytuacja, w której wyszukiwarka internetowa wyświetla nieodpowiednie odnośniki w wyniku podania zbyt ogólnych słów kluczowych. Na przykład, dziecko szuka kreskówek, ale zamiast tego zostają wyświetlone wyniki dotyczące filmów animowanych dla dorosłych.

Również portale społecznościowe stanowią poważne źródło zagrożeń. Dzieci mogą dodać każdą osobę do grona swoich przyjaciół, zawierając znajomości i komunikując się z ludźmi, którzy mogą je oszukać, wykorzystać lub próbować wyłudzić od nich poufne informacje. Z badania wynika, że *21 proc. rodziców straciło pieniądze lub poufne informacje *przechowywane na swoich urządzeniach z powodu aktywności swojego dziecka.

Współczesne telefony i tablety często pełnią funkcję uniwersalnych konsol do gier i wiele młodych wykorzystuje je jedynie do tego celu. Jednak nie wszystkie gry są odpowiednie dla nieletnich: niektóre zawierają sceny przemocy, wulgarny język lub treści erotyczne. Niestety, gry nie są jedynym zagrożeniem –. wiele aplikacji pobieranych z oficjalnych sklepów może zawierać niepożądane informacje.

Warto pamiętać, że niektóre zagrożenia są uniwersalne i mogą dotknąć ludzi w każdym wieku. Jednak - ze względu na mniejsze doświadczenie - dzieci są w większym stopniu na nie podatne. Nieświadome, jakie zagrożenie stanowi dany zasób, mogą pobrać zainfekowane pliki lub podać dane na stronie phishingowej. Dlatego warto dopilnować, aby urządzenie mobilne było odpowiednio zabezpieczone przed wirusami, phishingiem oraz innymi zagrożeniami online –. zwłaszcza w przypadku systemu Android. Platforma ta jest celem około 99 proc. wszystkich mobilnych szkodliwych programów.

Zdaniem wielu rodziców problemem jest także to, że dzieci spędzają zbyt wiele czasu przed komputerem lub ze smartfonem w dłoni. W przypadku urządzeń mobilnych, które dzieci noszą ze sobą np. do szkoły, stosowanie zakazów i ograniczeń jest trudne, jednak istnieje spory arsenał środków technicznych, które mogą w tym pomóc. Można np. ograniczyć czas, kiedy najmłodsi użytkownicy mogą korzystać ze swoich urządzeń mobilnych, lub ustanowić godziny, w których dzieci mogą bawić się takimi urządzeniami. Naturalnie, nie da się rozwiązać tego problemu przy użyciu samych środków technicznych - dzieci potrzebują alternatywy dla swoich gadżetów. Dlatego rodzice powinni spędzać z nimi jak najwięcej czasu, inicjować spotkania z rówieśnikami lub zachęcać do aktywności fizycznej - w ten sposób zostanie im mniej czasu na korzystanie ze urządzeń mobilnych i komputerów. Rodzicom zaleca się również, aby byli na bieżąco z nowymi cyberzagrożeniami i przekazywali te informacje swoim dzieciom. Zrozumienie zasad bezpiecznego
zachowania w sieci oraz ostrożność w stosunku do informacji, które są publikowane online, pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych incydentów
.

Aplikacje bezpieczeństwa są jednym z elementów zwiększających ochronę dzieci online. Producenci oferują wiele narzędzi, których zadaniem jest zapewnienie dzieciom zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami na urządzeniach mobilnych i komputerach. Narzędzia te potrafią automatycznie blokować niebezpieczne treści, filtrować niepożądane strony oraz dostarczać raporty zawierające informacje na temat zainstalowanych przez dzieci aplikacji.

Źródło artykułu:Kaspersky Lab
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)