Za sprawą nowych technologii zapamiętujemy coraz mniej

Za sprawą nowych technologii zapamiętujemy coraz mniej

Za sprawą nowych technologii zapamiętujemy coraz mniej
02.07.2015 09:35, aktualizacja: 02.07.2015 10:09

Dzięki łatwemu dostępowi do sieci i rozpowszechnieniu smartfonów potrzebne informacje zawsze mamy w zasięgu ręki - nie musimy już kłopotać się z zapamiętywaniem takich danych jak: numery telefonów członków rodziny, terminy ważnych wydarzeń, wzory matematyczne. Niestety taka tendencja ma zły wpływ na naszą pamięć.

Gdy przechowujemy informację na urządzeniu i nie przywołujemy jej w pamięci, mózg nie traktuje jej priorytetowo i z upływem czasu przestajemy o niej pamiętać. W trakcie badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab ponad połowa ankietowanych dorosłych Europejczyków nie mogła przypomnieć sobie bez pomocy smartfonu numeru telefonu swojego dziecka lub do miejsca pracy. Około jedna trzecia nie pamiętała numeru telefonu partnera. 91 proc. badanych Amerykanów przyznało się do tego, że wykorzystuje internet i urządzenia jako substytut swojej pamięci. 79 proc. Europejczyków stwierdziło, że z internetu korzysta niemal bez przerwy.

53 proc. najmłodszych respondentów twierdzi, że na swoich smartfonach przechowuje wszystko, co muszą wiedzieć lub pamiętać. Nic dziwnego, że ponad połowa (51 proc.) Amerykanów i 40 proc. Europejczyków przyznało, że utrata telefonu lub wyciek przechowywanych na nich danych spowodowałby w nich silny niepokój, a nawet panikę (34 proc.).

Choć dzięki nowym technologiom nasze życie stało się wygodniejsze, a w celu znalezienia interesujących nas informacji nie musimy biegać do bibliotek, zwolnienie zasobów własnej pamięci może okazać się na dłuższą metę zgubne.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Google Photos stwierdziło, że dwoje ludzi to... goryle

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)