Za co przepłaca Nokia?

Strona głównaZa co przepłaca Nokia?
07.11.2012 11:07
Za co przepłaca Nokia?
Źródło zdjęć: © AFP

Pomimo ogromnych inwestycji w R&D, jest poza pierwszą dziesiątką najbardziej innowacyjnych firm.

W 2011 roku Nokia wydała na R&D (ang. _ Research and Development _) 7,8 mld dolarów, czyli 14,5 proc. swojej rocznej sprzedaży, co uplasowało koncern na 10. miejscu zestawienia wszystkich rynków. Wydatki na rozwój były przy tym dokładnie takie same jak w 2010 roku, kiedy to Nokia była ósmą najwięcej inwestującą firmą w prace badawcze i rozwojowe.

Próżno jednak szukać fińskiego koncernu w zestawieniu dziesięciu najbardziej innowacyjnych firm w 201. roku. Znalazł się tam na czwartym miejscu Samsung, wydający nieco więcej od Nokii (inwestujący również w nowe rozwiązania AGD czy RTV), a na pierwsze miejsce wdrapał się Apple z wydatkami rzędu 2,4 mld dolarów (zaledwie 2,2 proc. sprzedaży).

Drugi był rozwijający m.in. Androida Google (5,2 mld dolarów, 13,6 proc. sprzedaży), szóste miejsce należy do Microsoftu i jego systemów operacyjnych (aż 9 mld inwestycji w R&D - tyle samo co Samsung, 12,9 proc. sprzedaży). Stawkę zamyka Amazon, który nagle stał się trzecim największym na świecie producentem tabletów (2,9 mld dolarów, 6,1 proc. sprzedaży).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)