ycipk-igq979
CHIP
Wiadomości

Za 1 MB przestrzeni na HDD trzeba płacić więcej niż w 2011 roku!

Dr John C. McCallum na swojej stronie internetowej napisał, że choć jest już na emeryturze, wiódł dobre życie i miał dobrą karierę. Pracował m.in. Narodowym Uniwersytecie Singapuru oraz na Uniwersytecie York, gdzie zajmował się informatyką oraz projektowaniem systemów komputerowych. Obecnie żyje w Bangkoku i wcale nie zrezygnował z interesowania się komputerami. Podkreśla, że teraz zajmuje go m.in. monitorowanie wydajności/pojemności komponentów w odniesieniu do ceny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za 1 MB przestrzeni na HDD trzeba płacić więcej niż w 2011 roku!
(Thinkstockphotos)
ycipk-igq979
(fot. chip.pl)
Podziel się

Na swojej stronie internetowej udostępnił tabelę z wyszczególnionymi nośnikami danych, konkretnymi datami, typem oraz pojemnościami. Zaczyna się ona w 195. roku, kiedy za 1 MB pamięci trzeba było zapłacić ponad 6000 dolarów. Był to dysk twardy firmy IBM o pojemności 12 MB z talerzami o średnicy... 24". Sytuacja znacznie zmieniła się po 1988 roku, kiedy Seagate wprowadził dysk o pojemności 30 MB, a cena za 1 MB pierwszy raz w historii spadła poniżej 10 dolarów.

Dr John C. McCallum w swoich wyliczeniach zauważa, że czasy najniższych cen za 1 MB... mamy już za sobą. Przestrzeń dyskowa była najtańsza w 201. roku, kiedy 1 MB kosztował 0.0000367 dolara. Chodziło o dysk WD o pojemności 1,5 TB. Najnowsze dane pochodzą z zeszłego miesiąca i jak wynika z zestawienia, jest drożej. 1 MB przestrzeni na dysku Seagate o pojemności 3 TB kosztuje obecnie nieco więcej, bo 0.0000467 dolara.

ycipk-igq979

W tym miejscu znajdziecie wszystkie te dane w formie wykresu, z którego znacznie łatwiej odczytać trend zmiany cen. Na stronie znajdują się także informacje o wydajności procesorów, pojemności pamięci RAM (tu jest coraz taniej) oraz pojemności pamięci flash.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Samsung Galaxy Gear to nie smartfon, ale możesz z niego dzwonić"

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-igq979

ycipk-igq979
ycipk-igq979