Wzrasta polskie zainteresowanie inteligentnymi miastami

Wzrasta polskie zainteresowanie inteligentnymi miastami

Wzrasta polskie zainteresowanie inteligentnymi miastami
Źródło zdjęć: © Fotolia / filipw
01.06.2015 15:27, aktualizacja: 02.06.2015 10:31

Amsterdam, Wrocław, Opole - coraz więcej miast staje się aktywnymi propagatorami idei Smart Cities, czyli tworzenia miast przyszłości. Jest o czym mówić, bowiem do 2020 r. polskie samorządy na ten cel mogą otrzymać nawet 2,17 miliarda euro.

W Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone tematowi "Smart Cities - Inteligentne miasta". Organizacji tego spotkania podjęły się Ambasada Brytyjska oraz Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (British-Polish Chamber of Commerce - BPCC). Celem spotkania było zebranie w jednym miejscu jak największej liczby przedstawicieli reprezentujących brytyjskie podmioty gospodarcze oraz polskie środowisko akademickie, a także reprezentantów polskich samorządów, instytucji centralnych, organizacji pozarządowych i przedstawicieli świata biznesu.

Najbliższa przyszłość kształtuje się w słowach Internet Rzeczy (ang. IoT). Jest oczywiste, że odegra on ogromną rolę w rozwoju miast. Czy to inteligentna sieć energetyczna, współpraca między urządzeniami w naszych domach, czy też inteligentne sterowanie ruchu drogowego, gdzie samochody będą komunikować się z sygnalizacją - w każdym z przypadków widać ogromny potencjał do optymalizacji naszego życia w miastach. Najbardziej kluczowy w Internecie Rzeczy jest sprawny system operacyjny oraz dobre oprogramowanie - i tu trzymamy kciuki za polskich programistów - w tym zakresie, _ cały świat jest do zdobycia _.

Nowoczesna energetyka

Na seminarium poruszono temat m.in. inteligentnych liczników, których realizacja wchodzi w zakres Smart Grid, uznawanego wg Gartnera za wizję przyszłej infrastruktury dostarczania energii elektrycznej, w której sieć będzie wydajniejsza i bardziej odporna, zaś odbiorcy będą mieli większe możliwości, a odnawialne źródła energii zostaną lepiej wykorzystane. Jest to również element strategii zarządzania Miastami Przyszłości (Smart Cities), gdzie inteligentne sieci mogą zapewnić nie tylko polepszenie jakości życia mieszkańców i stan środowiska naturalnego, ale też dają bardzo wymierne oszczędności w budżetach samorządowych, wynikające z poprawy efektywności energetycznej. Uczestnictwem w jednym z największych tego typu wdrożeń może pochwalić się polska spółka Atende Software, której prezes Paweł Pisarczyk przedstawił podczas spotkania największe tego typu wdrożenie systemu AMI (ang. _ Advanced Metering Infrastructure _) w Europie Środkowo-Wschodniej realizowane przez Energa-Operator. Obecnie w sieci
Energa-Operator działa już ponad 600 tys. inteligentnych liczników, zaś docelowo ma ich być 3 mln. Dzięki inteligentnemu opomiarowaniu polska energetyka może osiągnąć wiele korzyści, m.in. zminimalizować straty w wyniku szybkiego wykrywania nielegalnego poboru energii, szybko wykrywać problemy występujące w sieci, czy też lepiej zarządzać infrastrukturą pomiarową i umożliwić świadome korzystanie ze zróżnicowanych taryf, co prowadzi do efektywniejszego wykorzystania źródeł energii. Pierwszym miastem, gdzie Energa-Operator zainstalowała blisko 50 tys. liczników zdalnego odczytu był Kalisz.

Oczami samorządów

Na spotkaniu pojawił się też Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, który podkreślił, że Warszawa podejmuje szereg działań, by rozwijać i upowszechniać działania związane z ideą smart cities. - _ Szczególne korzyści dostrzegamy w przyszłości, w tematyce efektywnych energetycznie budynków z lokalną generacją energii, przyjaznych dla środowiska niskoemisyjnego transportu oraz rozwiązań infrastrukturalnych, takich jak nowoczesne narzędzia ICT na rzecz zaspokajania potrzeb obywateli oraz ochrony klimatu oraz środowiska _ - powiedział Drogosz. Miasto obecnie aktywnie działa w "European Innovation Partnership on Smart Cities and Communities", zaś w ramach programu "UE Horizon 2020. rozpoczęło realizację projektów "smart": URBAN LEARNING (o zintegrowanym planowaniu energetycznym) i STEP BY STEP (z celem zmniejszenia zużycia energii przez gospodarstwa domowe).

Jak dodaje Leszek Drogosz: - _ Niedługo rozpoczniemy też wdrożenie projektu "Virtualna Warszawa", który zdobył nagrodę 1 mln euro w międzynarodowym konkursie "Mayors Challenge" i wykorzystuje rozwiązania ICT na rzecz osób niewidomych _. Jakie obecnie widzi problemy? - _ Warszawa wiele uwagi poświęca tworzeniu pozytywnej atmosfery dla rozwijania relacji z biznesem i ze środowiskami naukowymi, ale często natrafiamy na przypadki, kiedy ciekawe propozycje, czy to z powodów formalnych czy też finansowych, nie mogą przejść do fazy implementacji _ - odpowiada.

Spotkania tego typu mają pokazać nie tylko samą ideę smart cities, ale też przekonać władze miast, uczelnie oraz firmy technologiczne do mądrej polityki inwestycyjnej przy wykorzystaniu środków unijnych w celu rozwoju ośrodków miejskich, które mają służyć ludziom i usprawniać ich codzienne życie. Bo wszystko jest dla ludzi.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Windows 10 - znamy datę premiery i cenę

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)