Trwa ładowanie...
d1pdahg

Wyzwanie jakie stoją przed sztuczną inteligencją

Już niebawem algorytmy i sztuczna inteligencja będą nieodłączną częścią naszej codzienności. Już dziś o tym jak będzie wyglądać "inteligentna przyszłość" rozmawiali eksperci w ramach konferencji "Huawei: Rozmowy o przyszłości".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyzwanie jakie stoją przed sztuczną inteligencją
(WP.PL)
d1pdahg

Sztuczna inteligencja już jest obecna w obszarach, które mogą zadecydować o najważniejszych aspektach ludzkiego życia. SI ocenia warunki ubezpieczenia, bierze udział w procesach naboru do pracy, a nawet jest stosowana w sprawach kryminalnych.

- Każdego dnia sztuczna inteligencja podejmuje decyzje, które mają wpływ na nasze życie – mówiła Sally Eaves z Uniwersytetu Oksfordzkiego podczas konferencji Huawei Rozmowy o przyszłości 2019. – Dlatego w jej rozwoju potrzebujemy ludzi ze wszystkich dziedzin naukowych i kulturowych: ekonomistów, filozofów, opinię publiczną, etyków itd.

d1pdahg

Według badań zaprezentowanych przez Eaves w Polsce panuje ogromy rozdział pomiędzy entuzjastami nowych technologii, a sceptykami, którzy boją się sztucznej inteligencji. Główne obawy związane z SI, to: strach przed utratą pracy ma rzecz sztucznej inteligencji, utrata kontroli oraz utrata komunikacji z maszynami. Eksperci obawiają się natomiast braku regulacji i wykorzystania sztucznej inteligencji do nielegalnych działań.

Zdaniem Eaves poprawny rozwój sztucznej inteligencji, która będzie służyła człowiekowi zamiast go ograniczyć, musi przebiegać z udziałem wszystkich członków społeczeństwa. Ważnym wyzwaniem przed firmami pracującymi nad SI jest uniknięcie stronniczości, aby nie przekazać jej komputerowi poprzez np. uczenie maszyn na błędnych, niekompletnych lub stronniczych danych i przykładach.

d1pdahg

Podziel się opinią

Share
d1pdahg
d1pdahg
Więcej tematów