Wyświetlacz w każdym oknie

Wyświetlacz w każdym oknie

Wyświetlacz w każdym oknie
Źródło zdjęć: © chip.pl
23.01.2014 10:52, aktualizacja: 23.01.2014 11:28

Przezroczysty wyświetlacz naklejony na szybę pozwala wyświetlać na oknie ruchome obrazy - informuje pismo "Nature Communication".

W odróżnieniu od wcześniejszych metod tworzenia przezroczystych wyświetlaczy, nowa, opracowana przez zespół z MIT i Harvard University, na którego czele stoi Chia Wei Hsu jest bardzo prosta –. wystarczy obsypać powierzchnię zastygającego polimeru nanocząsteczkami odbijającymi światło niebieskie. Ponieważ potrzeba do tego tylko kilku mikrogramów nanocząsteczek na centymetr kwadratowy, tak uzyskany ekran nie powinien być drogi. Łatwo go przykleić do powierzchni szkła.

Nanocząsteczki są tak małe, że ludzkie oko ich nie dostrzega, co daje efekt przezroczystości, jednak wyświetlane z pomocą niebieskiego światła obrazy stają się dobrze widoczne.

Na razie uzyskano tylko obrazy jednobarwne. Twórcy nowej technologii przyznają, że można by wyświetlać obrazy wielokolorowe, jednak im więcej nanocząsteczek, tym mniej przezroczysty staje się ekran.

Jednobarwne animacje można wyświetlać na przykład na oknie biura lub –. w celach reklamowych - w oknie w wystawowym sklepu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)