Wypijesz piwo zrobione z... moczu?

Strona głównaWypijesz piwo zrobione z... moczu?
27.07.2016 15:27
Wypijesz piwo zrobione z... moczu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

Wszyscy to znamy - po kilku piwkach należy udać się za potrzebą. A gdyby tak odwrócić ten proces i móc ugasić pragnienie uryną? Oczywiście odpowiednio przefiltrowaną...

W ubiegłym roku Bill Gates sfinansował system oczyszczalni przetwarzających ludzkie odchody w wodę zdatną do picia. Teraz naukowcy z belgijskiego uniwersytetu w Gendawie zbudowali podobną maszynę. Do oczyszczania moczu maszyna wykorzystuje proces destylacji membranowej. Najpierw ciecz podgrzewana jest w bojlerze napędzanym energią słoneczną, a następnie przepuszczana przez membranę oddzielającą wodę, składniki odżywcze i resztę produktów przemiany materii. W ten sposób usuwa się 95. amoniaku.

Maszyna ma już za sobą pierwszy poważny test. Wykorzystano ją podczas 10-dniowego Flamandzkiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, gdzie z moczu uczestników imprezy udało się odzyskać 1000. litrów wody. Teraz zostanie ona wykorzystana do produkcji belgijskiego piwa.

Ponieważ całość zasilana jest wyłącznie energią słoneczną, naukowcy wierzą, że w bliskiej przyszłości ich pomysł mógłby zostać wykorzystany w terenach pozbawionych dostępu do elektryczności, a także w halach sportowych czy lotniskach.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Akcje Nintendo lecą w dół

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)