ycipk-2izopx

Wykres ujawnia, ile wydawano na wojsko w ciągu ostatnich 100 lat. Kwoty nie mieszczą się w głowie

Od czasu do czasu na youtube'owym profilu RankingTheWorld pojawiają się ruchome wykresy, przedstawiające bardzo interesujące dane z ostatnich kilku lub kilkudziesięciu lat. Tym razem trafiło na wydatki wojskowe, i uwierzcie, nie wszyscy mogliście zdawać sobie sprawę z tego, o jakich liczbach tu mowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Już w 2009 roku Chińczycy wskoczyli na drugą pozycję
Już w 2009 roku Chińczycy wskoczyli na drugą pozycję (Youtube.com, Fot: RankingTheWorld)
ycipk-2izopx

Wykres prezentuje dane pomiędzy 1914 a 2018 rokiem. Po drodze "mijamy" I wojnę światową, II wojnę światową czy zimną wojnę. Możemy zauważyć także wpływ wydarzeń z 11 września 2001 roku, czy ogromny wzrost chińskiej gospodarki.

Warto zwrócić uwagę szczególnie na wzrost wydatków na militaria przez Niemców w latach 1935-1939. Widać gołym okiem moment, w którym Trzeci Rzesza odrzuca postanowienia podpisane po zakończeniu pierwszej wojny światowej.

ycipk-2izopx

Odrzucono ograniczenia traktatu w zakresie ograniczenia liczebności Reichswehry i zakazu powszechnej służby wojskowej w roku 1935, złamała postanowienia co do demilitaryzacji Nadrenii w marcu 1936.

Podobna sytuacja zachodzi tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Tym razem mocno w górę poszły wydatki na militaria w Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Do roku 1990 oba państwa idą praktycznie łeb w łeb, ciągle prześcigając się nawzajem. Później Rosja praktycznie wypada z wyścigu.

Pod koniec wykresu widzimy jak Chińczycy sukcesywnie gonią Stany Zjednoczone. Już kilka tygodni temu sporo mówiło się o tym, jak ogromną flotą jest Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Liczba okrętów rośnie tak szybko, że zaczyna brakować nazw, które nadawane są według tradycyjnego klucza - czytaj więcej tutaj.

ycipk-2izopx

Zdziwić niektórych może brak Izraela w końcówce tego rankingu. Wedle danych z 2017 roku, to państwo przoduje w ilości wydawanych pieniędzy na wojsko, przeliczając wydatki na jednego mieszkańca. Izrael wydaje średnio 2193,8 dolarów na głowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2izopx

ycipk-2izopx
ycipk-2izopx