Trwa ładowanie...
d120soa

Wykres ujawnia, ile wydawano na wojsko w ciągu ostatnich 100 lat. Kwoty nie mieszczą się w głowie

Od czasu do czasu na youtube'owym profilu RankingTheWorld pojawiają się ruchome wykresy, przedstawiające bardzo interesujące dane z ostatnich kilku lub kilkudziesięciu lat. Tym razem trafiło na wydatki wojskowe, i uwierzcie, nie wszyscy mogliście zdawać sobie sprawę z tego, o jakich liczbach tu mowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Już w 2009 roku Chińczycy wskoczyli na drugą pozycję
Już w 2009 roku Chińczycy wskoczyli na drugą pozycję (Youtube.com, Fot: RankingTheWorld)
d120soa

Wykres prezentuje dane pomiędzy 1914 a 2018 rokiem. Po drodze "mijamy" I wojnę światową, II wojnę światową czy zimną wojnę. Możemy zauważyć także wpływ wydarzeń z 11 września 2001 roku, czy ogromny wzrost chińskiej gospodarki.

Warto zwrócić uwagę szczególnie na wzrost wydatków na militaria przez Niemców w latach 1935-1939. Widać gołym okiem moment, w którym Trzeci Rzesza odrzuca postanowienia podpisane po zakończeniu pierwszej wojny światowej.

d120soa

Odrzucono ograniczenia traktatu w zakresie ograniczenia liczebności Reichswehry i zakazu powszechnej służby wojskowej w roku 1935, złamała postanowienia co do demilitaryzacji Nadrenii w marcu 1936.

Podobna sytuacja zachodzi tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Tym razem mocno w górę poszły wydatki na militaria w Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Do roku 1990 oba państwa idą praktycznie łeb w łeb, ciągle prześcigając się nawzajem. Później Rosja praktycznie wypada z wyścigu.

Pod koniec wykresu widzimy jak Chińczycy sukcesywnie gonią Stany Zjednoczone. Już kilka tygodni temu sporo mówiło się o tym, jak ogromną flotą jest Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Liczba okrętów rośnie tak szybko, że zaczyna brakować nazw, które nadawane są według tradycyjnego klucza - czytaj więcej tutaj.

d120soa

Zdziwić niektórych może brak Izraela w końcówce tego rankingu. Wedle danych z 2017 roku, to państwo przoduje w ilości wydawanych pieniędzy na wojsko, przeliczając wydatki na jednego mieszkańca. Izrael wydaje średnio 2193,8 dolarów na głowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d120soa

Podziel się opinią

Share

d120soa

d120soa
Więcej tematów