Wyjątkowo wytrzymałe szkło - jest mocniejsze niż stal

Wyjątkowo wytrzymałe szkło - jest mocniejsze niż stal

Wyjątkowo wytrzymałe szkło - jest mocniejsze niż stal
Źródło zdjęć: © Fotolia
05.11.2015 08:02, aktualizacja: 05.11.2015 09:01

Wyjątkowo wytrzymałe szkło - cienki i bardzo twardy materiał - opracowali naukowcy z Japonii. Wyniki swojej pracy przedstawili w "Scientific Reports".

Przy jego produkcji wykorzystali jeden z tlenków glinu. Jeśli wynalazek uda się skomercjalizować, można będzie zwiększyć wytrzymałość szkła wykorzystywanego dziś w oknach budynków, samochodów i wyświetlaczy telefonów komórkowych - informuje BBC.

Autorami wynalazku są naukowcy z University of Tokyo i Synchrotron Radiation Research Institute w Japonii. Ich tworzywo należy do kategorii szkieł tlenkowych, składających się głównie z krzemionki, i wzmocnionych za pomocą tlenków glinu.

Dotychczasowe próby zwiększenia proporcji tlenku glinu nie dawały dobrych efektów - powodowały, że w miejscach styku ze zbiornikiem, w którym przygotowywano materiał, mieszanina zaczynała się krystalizować. To z definicji uniemożliwia powstanie szkła.

Atsunobu Masuno z Institute of Industrial Science na University of Tokyo i jego współpracownicy obeszli ten problem. Korzystając z tlenu rozpylili w powietrzu składniki materiału, a następnie stopili je za pomocą laserów.

Uzyskali w ten sposób szkło - bezbarwne, przejrzyste i wyjątkowo wytrzymałe. Właściwość materiału określana jako Moduł Younga (inaczej - współczynnik sprężystości podłużnej) jest w przypadku tego szkła większa, niż w przypadku niektórych metali. Jej wartość plasuje się w okolicy wartości typowych dla stali.

Inna właściwość materiału - twardość (oznaczana z wykorzystaniem skali twardości Vickersa) jest porównywalna z najwyższymi znanymi dotychczas wartościami dla szkieł tlenkowych.

Autorzy publikacji cytowani przez BBC zapewniają, że wkrótce opracują metodę masowej produkcji szkła. "Spodziewamy się, że w ciągu pięciu lat uda się tę technikę skomercjalizować" - powiedział Masuno.

To jest ciekawe: Jak działają okulary Microsoft HoloLens?

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)