Wyhoduj sobie mózg

Wyhoduj sobie mózg

Wyhoduj sobie mózg
Źródło zdjęć: © SXC.hu
21.02.2012 16:23, aktualizacja: 21.02.2012 16:33

Komórki naszego ciała z czasem obumierają. Zazwyczaj nie stanowi to większego problemu, na ich miejsce tworzone są nowe. Problem z obumierającymi komórkami nerwowymi mózgu jest taki, że na ich miejsce nie powstają nowe. Mózg radzi sobie z tym poprzez tworzenie bardziej efektywnych połączeń pomiędzy żywymi komórkami, ale czasem ta strategi zawodzi. Jednak naukowcy znaleźli na to radę.

Naukowcy z Cambrigde po raz pierwszy wyhodowali komórki mózgu ze zwykłych komórek skóry. Choć teoretycznie było to możliwe już jakiś czas temu, teraz zostało to przeprowadzone. Wcześniej hodowla komórek mózgu wymagała komórek macierzystych, pobieranych z embrionów, co z oczywistych względów budziło opory moralne. Teraz brytyjscy naukowcy wpłynęli na pobrane komórki skóry w taki sposób, że "wróciły" one do stanu odpowiadającemu komórkom macierzystym, a następnie przekształciły się w komórki mózgu.

Zaangażowani w badania naukowcy skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na znalezieniu skutecznego remedium na chorobę Alzheimera. Dzięki ich badaniom możliwe będzie wszczepienie pacjentom z tą chorobą komórek mózgowych pochodzących z ich własnej skóry. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tę metodę zastosować do leczenia innych chorób, które spowodowane są uszkodzeniami mózgu.

Choroba Huntingtona, Alzheimer czy mechaniczne uszkodzenia mózgu mogą w najbliższej przyszłości być całkowicie uleczalne. To jednak nie znaczy, że można już jeździć na nartach bez kasku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)