Wygląda jak zwykły autobus. To naprawdę wyjątkowy tramwaj

Na pierwszy rzut oka ten pojazd to po prostu autobus, który porusza się po zwykłej drodze. Ta technologia to jednak coś znacznie więcej - rewolucyjne podejście do tramwaju. Choć można dyskutować, czy potrzebne...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wygląda jak zwykły autobus. To naprawdę wyjątkowy tramwaj
(CGTN, Fot: CGTN)

Jaki jest tramwaj, każdy wie - jeździ po torach, jest przypięty do drutów. Patrząc na projekt Chińczyków, od razu powiedzielibyśmy, że to autobus. Tymczasem to bardzo nowoczesny i oryginalny tramwaj:

Chiński pojazd może jeździć tylko po wyznaczonej trasie, co łączy go z tradycyjnym tramwajem. Szczegóły ukryte są na jezdni i w jej okolicach - zamiast prawdziwych torów, mamy do czynienia z “wirtualnym torem”, który wyznaczają pasy. Tramwaj naszpikowany jest czujnikami, podobnie jak droga, po której się porusza. Te są niezbędne, by pojazd mógł jechać po wyznaczonej trasie i co najważniejsze - bez maszynisty.

Bateria w pojeździe pozwala mu przejechać 25 kilometrów na jednym ładowaniu. Nietypowy tramwaj może rozpędzić się nawet do 70 km/h. Jego plusem są doczepiane wagony, niczym w pociągu.

Chińskie rozwiązanie jest ponoć tańsze i łatwiejsze w przygotowaniu niż tradycyjna sieć. Z pomysłu skorzystać mogłyby więc mniejsze miasta, których nie stać na przebudowę. Albo po prostu nie ma miejsca na dodatkowe torowisko. Na ulice chińskiego Zhuzhou Autonomous Rail Rapid Transit - bo taką nazwę nosi pojazd - wyjechać ma już w 2018 roku.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.