Wydatki na usługi chmurowe do 2019 roku zwiększa się aż dwukrotnie

Wydatki na usługi chmurowe do 2019 roku zwiększa się aż dwukrotnie

Wydatki na usługi chmurowe do 2019 roku zwiększa się aż dwukrotnie
Źródło zdjęć: © Shutterstock
25.01.2016 08:36, aktualizacja: 25.01.2016 16:18

Roczny wskaźnik wzrostu dla usług w chmurze ma osiągnąć 19,4 proc. - od 70 mld dol. w 2015 do aż 141 mld w 2019 r. Według IDC ten segment rynku rozwija się sześciokrotnie szybciej niż... cała branża IT. Nowych rozwiązań chmurowych poszukuje sektor produkcyjny, bankowy oraz usług.

Chmura to - w dużym uproszczeniu - miejsce w internecie (na przykład dyski OneDrive, Dropbox, Dysk Google)
, w którym można przechowywać dane wszelkiego rodzaju. Dotyczy to zdjęć, muzyki, dokumentów, filmów, danych itp. Dostęp do nich możliwy jest zarówno z komputera, telefonu, telewizora, jak i wielu innych urządzeń połączonych z siecią.

Dominującym typem usług opartych o chmurę pozostaje Software as a Service (SaaS), inwestycje w ten typ chmur będą odpowiadać za więcej niż 2/3 środków przeznaczonych na rozwój chmur do 2019 r. SaaS, z ang. _ oprogramowanie jako usługa _ to jeden z modeli chmury obliczeniowej, polegający na dystrybucji oprogramowania, w którym aplikacja jest przechowywana i udostępniana przez producenta użytkownikom przez internet. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta.

Jednak najbardziej dynamiczne rosnącymi modelami wykorzystania chmury będzie Infrastructure as a Service (IaaS) oraz Platform as a Service (PaaS) - zanotują one wzrost na poziomie odpowiednio 27 i 30,6 proc. IaaS, z ang. _ infrastruktura jako usługa , to jeden to usługa polegająca na dostarczeniu przez dostawcę całej infrastruktury informatycznej, takiej jak np. wirtualizowany sprzęt, skalowany w zależności od potrzeb użytkownika. Z kolei PaaS ( platforma jako usługa _) to usługa polegająca na udostępnieniu przez dostawcę wirtualnego środowiska pracy; usługa ta skierowana jest przede wszystkim do programistów.

- W ostatnich latach producenci oprogramowania decydowali się na wdrożenia swoich produktów w modelu Software as a Service. Do 201. r. większość z nich będzie jednak oferować oprogramowanie działające w hybrydowym modelu Software as a Service / Platform as a Service - tłumaczy Frank Gens, główny analityk International Data Corporation.

- Znaczy to tyle, że klienci prywatni, korporacyjni i przedsiębiorstwa wraz z kolejnym cyklem aktualizacji oprogramowania, otrzymają produkty, których naturalnym środowiskiem będzie właśnie chmurowy model Software as a Service. Doprowadzi to do tego, że nowe usługi opracowywane od razu w środowisku chmurowym, a także ostatnie usługi, które zostaną dostosowane do chmury, na stałe przyciągną klientów i ich dane do środowisk cloud computing - dodaje Gens.

Jak przekonuje Eileen Smith, szefowa działu Customer Insights and Analysis w International Data Corporation, rosnącą liczba urządzeń oraz pojawienie się coraz większej różnorodności wśród rozwiązań sprzętowych wymusi rozwiązania i produkty software’owe, które będzie można szybko dostosować do zmieniającego się otoczenia, taką niezależność i skalowalność zapewnia właśnie chmura.

_ SŁK-WP / PAP _

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)