Trwa ładowanie...
d4f8iep

Wyciekły hasła do największych polskich serwisów. Radzimy co zrobić

W ostatnich dniach na forum portalu GoldenLine.pl pojawił się link do strony www, na której opublikowano listę danych dostępowych do kont polskich internautów w największych serwisach, takich jak Nasza-Klasa.pl, Allegro.pl, Kurnik.pl lub Blox.pl. Na liście znalazło się kilkadziesiąt tysięcy haseł. Obecnie strona, na której opublikowano wykradzione dane została zablokowana
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyciekły hasła do największych polskich serwisów. Radzimy co zrobić
d4f8iep

Hakerzy zdobyli dane do kont prawdopodobnie poprzez zainfekowanie komputerów polskich użytkowników wirusami typu Trojan. W ten sposób internauci właściwie sami udostępnili swoje dane przestępcom. Sprawa została już zgłoszona organizacji CERT, która kontroluje bezpieczeństwo polskiego Internetu.

(fot. sxc.hu)
Podziel się

Ujawnienie hasła do serwisów, jak na przykład kurnik.pl, które nie zawierają wrażliwych dla nas informacji, tylko z pozoru wydaje się niewielkim zagrożeniem. Wiele osób używa tego samego hasła do wielu usług, w szczególności do poczty. A po uzyskaniu dostępu do maila przestępcę dzieli już tylko krok od wykradzenia danych naszego konta bankowego.

d4f8iep

Ponieważ niemożliwe jest już sprawdzenie, czy nasze hasło znajduje się na wspomnianej liście, radzimy wykonać podstawowe kroki dla ochrony naszych danych:

- przeskanuj komputer zaktualizowanym programem antywirusowym,
- zmień hasło dostępu do kont na poszczególnych serwisach, w szczególności do konta bankowego, allegro i poczty (dla bezpieczeństwa dobrze wykonać tę operację z komputera, o którym mamy pewność, że nie jest zawirusowany)
- przez najbliższe dni bacznie przyglądajmy się naszym kontom w poszukiwaniu ewentualnych nietypowych operacji, które mogłyby wskazywać na ingerencję osób trzecich.

Aktualizacja (27/11/2009 14:02)

Znamy sprawcę wycieku haseł tysięcy Polaków!

d4f8iep

Polecamy również lekturę naszego poradnika "Jak stworzyć bezpieczne hasło?"

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d4f8iep

d4f8iep
d4f8iep