WP

Wyciekła firmowa korespondencja Facebooka. Raport przedstawił brytyjski parlament

Po aferze z Cambridge Analytica w marcu Facebook informował, że zaprzestał przekazywania poufnych danych zewnętrznym firmom. Śledztwo zlecone przez brytyjski parlament ujawniło, że nie do końca tak było.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zeznanie Zuckerberga w kongresie brzmiało zupełnie inaczej
Zeznanie Zuckerberga w kongresie brzmiało zupełnie inaczej (YouTube)
WP

Damian Collins, członek parlamentu brytyjskiego opublikował na Twitterze post, w którym poinformował o sytuacji. "Uważam, że w interesie publicznym jest ujawnienie tych dokumentów" - pisze Brytyjczyk. Raport pokazuje, w jaki sposób Facebook traktuje dane swoich użytkowników.

Jak twierdzi Mark Zuckerberg, Facebook jest dla ludzi. Jest dobry dla świata, a jego celem jest dzielenie się wszystkim, czym chcemy, z naszymi najbliższymi. Ma "zbliżać ludzi do siebie". Twierdził tak nawet, gdy wypłynęły informacje o wielkim skandalu Cambridge Analytica.

WP

Brytyjski parlament tuż po aferze postanowił przyjrzeć się bliżej pracy Facebooka i zażądał od serwisu udostępnienia korespondencji mailowej. Po jej przeanalizowaniu opublikowali specjalny raport. To ponad 250 stron maili, podzielonych na sześć sekcji.

Czytaj też: Zuckerberg przeprasza miliony. Nie wierzymy w ani jedno jego słowo

Warto jednak zauważyć, że raport dotyczy danych, które były całkowicie zanonimizowane. Ich odbiorcy nie byli w stanie zidentyfikować konkretnych użytkowników na ich podstawie. Nie zmienia to faktu, że nie jest to praktyka godna pochwały.

Sześć grzechów głównych Facebooka

WP

- Facebook stworzył "listę wyjątków" - firmy, którym mimo wcześniejszych zapowiedzi udostępniano dane użytkowników. Wśród nich byli twórcy aplikacji takich jak: Netflix, Airbnb, Hot or Not.

- Facebook sprzedawał dane użytkowników. Brytyjczycy znaleźli w mailach informacje na temat poszukiwania formatu do sprzedaży informacji o internautach korzystających z serwisu. W latach 2012-2015 Zuckerberg rozważał wprowadzenie płatnego dostępu do danych dla twórców aplikacji i reklamodawców. A tymczasem podczas przesłuchania w kongresie mówił co innego:

- Dostęp do danych dla twórców aplikacji opierających się na Facebooku. W 2012 roku w mailach CEO Facebooka rozważał, czy udostępnienie informacji o użytkownikach może przynieść jakieś problemy. Wówczas stwierdzono, że w sumie czemu by na to nie pozwolić - Facebook nie widział w tym żadnego zagrożenia. Ani dla siebie, ani dla użytkowników.

WP

- Próby ukrycia podstępnego działania aplikacji. Facebook kombinował co zrobić, aby informacje o przechwytywaniu danych o połączeniach głosowych i wiadomościach nie wyszły na jaw.

- Facebook sprawdzał, jak często użytkownicy smartfonów pobierają aplikacje mobilne i ile czasu przy nich spędzają. Po co? W ten sposób decydowali, kogo należy wykupić, a z kim konkurować. Ta polityka akurat nie może zaskakiwać, to chyba normalne dla serwisu pragnącego zostać liderem portali internetowych.

- W odniesieniu do poprzedniego punktu, konkurencyjne działania mogą opiewać jednak o kontrowersje. Facebook oceniał, którym aplikacjom utrudniać współpracę ze swoim serwisem. Analizowano, komu warto udostępniać dane, a komu troszkę mniej.

Zuckerberg nie byłby sobą, gdyby nie odpowiedział

WP

Mark Zuckerberg odniósł się publicznie do opublikowanego przez brytyjski komitet raportu. Przekonuje, że opis tych działań w raporcie może być wyrwany z kontekstu i nie przedstawia konkretnych motywów Facebooka.

"Ważne jest jednak również to, by opis naszych działań - w tym wyjaśnienie tych wewnętrznych dokumentów - nie przedstawiał błędnie naszych działań i motywów" - pisze CEO Facebooka.

14 września 2018 roku doszło również do kradzieży danych z Facebooka. Wówczas poprzez lukę w zabezpieczeniach wyciekły informacje o 30 milionach użytkowników. Czytaj więcej: Facebook: wyciekły dane 30 mln użytkowników. Sprawdź, czy jesteś na liście

WP

Źródło: The Guardian / Wyborcza / Raport Parlamentu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP