Wybierz najgłupszą wypowiedź 2017 roku

Wybierz najgłupszą wypowiedź 2017 roku

Wybierz najgłupszą wypowiedź 2017 roku
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko
22.01.2018 14:39, aktualizacja: 22.01.2018 15:55

"Klimatyczna bzdura roku" to wyróżnienie, które eksperci z portalu naukaoklimacie.pl wręczają osobom publicznym za opowiadanie głupot - głównie na temat globalnego ocieplenia. "Nagrodzeni" zostali już Jan Szyszko czy Janusz Korwin-Mikke. Właśnie trwa głosowanie na zwycięzcę tegorocznej edycji. Każdy z nas może oddać głos.

W tym roku do "klimatycznej bzdury roku" nominowana jest jedna redakcja oraz siedem osób: politycy, dziennikarze i publicyści. Każdego roku plebiscyt cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a organizatorzy wręczają wyjątkowe nagrody, np. bryły węgla. Tego entuzjazmu nie podzielają niestety sami zwycięzcy, jeszcze żaden z nich nie odebrał nagrody osobiście – mówi w rozmowie z WP Tech dr Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego, szef zespołu naukaoklimacie.pl.

Tegoroczne głosowanie na autora "Klimatycznej bzdury roku 2017" potrwa do niedzieli 28 stycznia, a w poniedziałek (29 stycznia) poznamy zwycięzcę. Głosować można pod tym linkiem,. A oto nominowani wraz z cytatami:

Wojciech Cejrowski: "Cała ludzka emisja CO2 to jest jeden wulkan, a wulkanów na Ziemi dymiących mamy kilka tysięcy".

Krzysztof Tchórzewski, minister energii: "Polska (…) ma największy procent zalesienia w Europie i jako jedyne państwo zwiększyło od 1990 roku o 2 proc. zalesienie – wszystkie inne zmniejszyły".

TwojaPogoda.pl: "Farmy wiatrowe miały ratować klimat, a go dodatkowo ocieplają".

Michał Leszczyński, portal Studio Opinii: "(…) najrozmaitsi ekolodzy, naukowcy, politycy przyczepili się do nieszkodliwego CO2 i cały wysiłek skierowali w straszenie nas, że ten gaz doprowadzi do ocieplenia (…). Może doprowadzi, może nie, tego żaden naukowiec, ani komputer nie jest jeszcze w stanie wyliczyć".

Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju, Ministerstwo Środowiska: "Brak jest jednoznacznych zależności fizycznych pomiędzy stężeniem gazów i globalnym wzrostem temperatury".

Cezary Łasiczka, TOK FM: "My jesteśmy mróweczką, nie mamy żadnego wpływu na naturę".

prof. Konrad Świrski: "Wskaźnika średniej temperatury nikt nie rozumie".

Andrzej Piotrowski, wiceminister energii: "W odpowiedzi na stwierdzenie, że wulkan na Islandii spowodował większą emisję CO2 niż cała UE w 10 lat: Przedmiotowa wypowiedź miała na celu podkreślenie, że na zmiany klimatu oraz poziom emisji CO2 wpływ mają różne czynniki, również te o charakterze nieantropogenicznym, przy czym te ostatnie w określonych sytuacjach mogą wywierać bardzo istotny, a niesłusznie niedoceniany wpływ".

Wcześniej, w styczniu tego roku, zespół Naukaoklimacie.pl został wyróżniony przez Jarosława Gowina nagrodą "Popularyzator nauki" za ich pracę na rzecz edukowania społeczeństwa w kwestii zagrożeń jakie płyną ze zmiany klimatu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)