Wiatrówka. Wszystko, co warto o niej wiedzieć

Wiatrówka. Wszystko, co warto o niej wiedzieć

Wiatrówka. Wszystko, co warto o niej wiedzieć
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
13.12.2019 15:02, aktualizacja: 14.12.2019 09:29

Z roku na rok z wiatrówek korzysta coraz więcej osób. Są one popularne między innymi wśród myśliwych, dla których stanowią poręczny i bardzo praktyczny typ broni, chętnie stosowanej w czasie polowań. Również inne osoby, niekoniecznie związane z myślistwem, korzystają z wiatrówek – zarówno sportowcy, trenujący za ich pomocą strzelanie do celu – jak i zwykłe osoby fizyczne, dla których jest to atrakcyjny sposób spędzania czasu wolnego.

Rodzaj zastosowanego napędu

Rosnąca popularność wiatrówek sprawiła, że wśród dostępnych produktów znajdziemy rozmaite rodzaje broni, różniące się poszczególnymi parametrami oraz zastosowaną technologią. Przed przystąpieniem do zakupu wiatrówki warto zwrócić uwagę na najważniejsze z nich, aby uniknąć nieudanego zakupu. Przede wszystkim należy uwzględnić rodzaj napędu zastosowanego w danej wiatrówce. Jest to jeden z najważniejszych aspektów każdej broni tego typu, który wpływa na precyzję oddawanych strzałów, siłę wyrzutu śrutu oraz komfort użytkowania danej broni. Znajdziemy między innymi wiatrówki o napędzie sprężynowym, gazowym i za pomocą sprężonego powietrza.

W wiatrówkach sprężynowych wystrzał odbywa się na skutek naciągnięcia sprężyny, która w czasie spustu wywołuje ruch tłoka. Wygenerowane pod jego wpływem ciśnienie wyrzuca nabój śrutowy, który przelatuje przez lufę. Wiatrówki wyposażone w ten typ napędu są dość proste w obsłudze. Do ich minusów zaliczyć należy fakt, że mogą spowodować silny odrzut broni w momencie wystrzału. Niedoświadczeni strzelcy oraz osoby o skromnej posturze mogą mieć przez to problem z oddaniem precyzyjnego strzału.

Wiatrówki gazowe i tak zwane „pompki”

Wiatrówki gazowe to wiatrówki napędzane za pomocą sprzężonego CO2. Naboje zawierające dwutlenek węgla pozwalają na oddanie nawet kilkudziesięciu strzałów. Ich dokładna ilość zależy od konkretnego modelu wiatrówki. Zdecydowaną zaletą tych modeli jest brak odrzutu w momencie wykonywania strzału. Z tego powodu, wiatrówki gazowe gwarantują, że nasze strzały będą bardziej precyzyjne. Ponadto, wiatrówki tego typu ważą mniej niż ich sprężynowe odpowiedniki, co docenią zwolennicy długich, kilkudniowych wypraw na łono natury.

Wiatrówki zwane pompkami to ich kolejny rodzaj. Są one częściowo połączeniem zalet wiatrówek sprężynowych (takich jak niskie koszty eksploatacji) oraz wiatrówek gazowych (brak odrzutu w momencie wystrzału). Mechanizm działania „pompek” polega na wypychaniu śrutu za pomocą powietrza, które zostaje sprężone na skutek odpowiednich ruchów dźwigni. Tego typu wiatrówki są stosunkowo lekkie oraz pozwalają na dostosowanie siły wystrzału do odległości dzielącej nas od celu.

Ostatni rodzaj to wiatrówki napędzane również za pomocą sprężonego powietrza, znajdującego się zbiorniku ulokowanym poniżej lufy. Duża pojemność zbiornika pozwala na oddanie wielu strzałów. Co równie ważne, w tego typu wiatrówkach do niemal zera zredukowano siłę odrzutu, co wyjątkowo dobrze wpływa na precyzję oddawanych strzałów. Ponadto, wystrzeliwane za ich pomocą śruty uzyskują bardzo wysokie parametry prędkości.

W wiatrówki różnych typów możesz zaopatrzyć się w sklepie internetowym kolba.pl, w którego ofercie znajduje się także rozbudowany asortyment dodatków: magazynki, pokrowce, śruty, kapsułki ze sprężonym powietrzem oraz gazem, a także tarcze i kulochwyty.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)