Wspominamy kultowe Nokie

Wspominamy kultowe Nokie

Wspominamy kultowe Nokie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
09.09.2013 12:04, aktualizacja: 06.03.2017 13:09

Microsoft kupuje Nokię. Taka wiadomość obeszła świat, oznaczając że w 2013 roku skończyła się pewna era. Przy tej okazji wspominamy największe sukcesy fińskiego producenta.

Nokia to firma, którą kojarzą wszyscy, firma jednoznacznie utożsamiana z telefonami komórkowymi. W roku 1987 Nokia wprowadziła pierwszy "poręczny" telefon przenośny - Mobira Cityman. Model ten stał się klasykiem. Ważył "zaledwie" 800 g i w tamtym czasie każdy chciał go mieć. Telefon otrzymał tajemniczą nazwę "Gorba". Dlaczego? Pewnego razu sfotografowano Michaiła Gorbaczowa korzystającego z tej słuchawki. Później były kolejne telefony, z których wiele zyskało status kultowych. Tymczasem rok 2013 będzie oznaczał koniec fińskiego producenta. Dział telefonów komórkowych został kupiony przez Microsoft i nie wiadomo czy kolejne urządzenia będą w ogóle opatrzone logiem Nokii. W związku z powyższym postanowiliśmy przyjrzeć się temu, co już nie wróci - kultowym telefonom z Finlandii, które zawładnęły technologiczną świadomością Polaków.

_ GB/SW/GB _

1 / 8

Nokia 3210 i 3310

Obraz
© zdjęcie producenta

Nokia 3210 to model, który był niegdyś uznawany za najładniejszy telefon świata. Sprzedał się w zawrotnej liczbie 150 mln sztuk i był niekwestionowanym królem telefonów. Królowanie Nokii 3210 nie trwało jednak długo, już po roku został on zdetronizowany przez swego następcę - Nokię 3310. Ten model to prawdziwy hit. Telefon do dzisiaj należy do najbardziej rozpoznawalnych modeli na świecie i chyba nie ma Polaka, który nie trzymałby go w ręku.

2 / 8

Nokia 5110

Obraz
© Wikimedia Commons/Soltys0

Telefon pokazany w 1998 roku był dość duży i ciężki - ważył aż 170 g. Jednocześnie zasłynął on z bycia niezwykle trwałym i solidnie wykonanym modelem. Mimo że oferował tylko podstawowe funkcje, użytkownicy cenili go właśnie za jego wytrzymałość. Dzisiejsze smartfony pod tym względem nie umywają się do Nokii 5110.

3 / 8

Nokia 6310i

Obraz
© Wikimedia Commons/Cybula00

Następca biznesowego modelu 6310. Swoją premierę miał w 2002 roku, czyli niedługo po swoim poprzedniku. W tym telefonie największy nacisk położono na niezawodność oraz funkcjonalność. Aparat wyposażono w akumulator litowo-polimerowy, łączność bezprzewodową IrDA oraz Bluetooth, a także transmisję danych. Model ten bardzo długo cieszył się popularnością. Przez wielu uważany jest również za najlepszy telefon komórkowy w historii. Pomimo braku funkcji multimedialnych, takich jak odtwarzacz muzyki, aparat fotograficzny czy kolorowy wyświetlacz, jego produkcję zakończono dopiero w 2004 roku.

4 / 8

Nokia 8110

Obraz
© Wikimedia Commons/krystof.k & nmuseum

Telefon miał swoją premierę w 1996 roku. Większość z pewnością kojarzy go z filmu Matrix. Wyróżnia się przede wszystkim świetnym wykonaniem i ciekawym wyglądem. Rozsuwana klapka robiła wówczas furorę. Przez konstrukcję obudowy zyskał miano "banana". Gdy telefon trafił na polski rynek, nie posiadał nawet przetłumaczonego na nasz język menu. W jednej z sieci był dostępny na specjalne talony. Do dziś kojarzony jest z najwyższą klasą.

5 / 8

Nokia 1100

Obraz
© Wikimedia Commons/GFDL

O kultowości Nokii 1100 świadczą przede wszystkim liczby. Zaledwie przez 3 lata sprzedał się on w 250 mln egzemplarzy. To absolutny rekord wszech czasów – żaden inny model nie osiągnął takiego wyniku. Nokia 1100 miała tylko tak wyrafinowane opcje jak dzwonienie, wysyłanie SMS-ów i budzik, podczas gdy konkurencja zarzucała rynek takimi bajerami, jak kolorowe ekrany czy aparaty fotograficzne w telefonie. Jednak nie oszukujmy się - sukces Nokii 1100 wziął się właśnie z tego, że podbijała ona biedne rynki krajów rozwijających się, gdzie te wszystkie opcje po prostu nie były potrzebne. Co ciekawe, miliardowy telefon, jaki sprzedała Nokia, to właśnie model 1100.

6 / 8

Nokia N-Gage

Obraz
© Wikimedia Commons/J-P Karna

Tym modelem Nokia chciała zdobyć serca graczy. Telefon-konsola trafił na rynek w 2003 roku. Został wyposażony w procesor ARM9 o taktowany zegarem 104 MHz, ekran o rozdzielczości 176x208 pikseli mogący wyświetlić 4096 kolorów oraz litowo-jonową baterię. Działał w oparciu o system operacyjny Symbian. N-Gage dostępna była w dwóch wersjach - Classic oraz QD - różniących się rozmiarami i funkcjonalnością. W zależności od modelu bazowały one na telefonach odpowiednio 7650 i 3650. Wszystkie oferowały bezprzewodową transmisję danych GPRS oraz Bluetooth, dzięki której możliwe było granie w trybie "wielu graczy".

_ GB/SW/GB _

7 / 8

Nokia N95

Obraz
© Wikimedia Commons / Asim18

Nokia N95 to był taki Samsung Galaxy S4 swoich czasów. Telefon wypuszczony na rynek w 2007 roku posiadał moduł GPS z darmową nawigacją, aparat 5 Mpx z lampą błyskową, możliwość prowadzenia wideokonferencji, łączność przez HSDPA, IrDA, Wi-Fi 802.11 i Bluetooth. N95 miała też wbudowany odtwarzacz multimediów, możliwość pobierania podcastów, radio FM, kompozytowe wyjście wideo, które pozwalało podłączyć telefon do telewizora, przeglądarkę ze wsparciem dla HTML, JavaScript i Flash oraz wielozadaniowość. Co więcej, Nokia N95 działała w standardzie 3.5G - to jeden z pierwszych telefonów, które wspierały ten standard komunikacji.

8 / 8

Nokia N8

Obraz
© Wikimedia Commons

Nokia N8 była flagowym modelem fińskiego producenta na rok 2010. Był to pierwszy model z nową wersją systemu operacyjnego Nokii o dziwnie wyglądającej nazwie Symbian^3. Telefon był jak na swoje czasy bardzo nowoczesny – posiadał wyjście HDMI, port USB i wbudowane Wi-Fi 802.11 b/g/n. Jednak największą zaletą był aparat fotograficzny z matrycą 12 Mpx. Do dzisiaj wiele osób twierdzi, że N8 robi lepsze zdjęcia niż niejeden topowy smartfon.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (175)