Trwa ładowanie...
d4lya7b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wpływ nowych technologii na aktywność Polaków

O tym, jak nowoczesne technologie mogą zwiększyć aktywność obywatelską w
Europie Środkowo-Wschodniej, dyskutowano w czwartek podczas pierwszego dnia warszawskiej
konferencji "Personal Democracy Forum".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wpływ nowych technologii na aktywność Polaków
(Materiały prasowe)
d4lya7b

Warszawska, dwudniowa konferencja "Personal Democracy Forum - jak technologia zmienia politykę?" poświęcona została wykorzystaniu nowych technologii i internetu do zwiększenia współpracy rządu, obywateli i organizacji pozarządowych. Celem tegorocznego Forum jest zapoczątkowanie dyskusji o poziomie wykorzystania technologii w aktywności obywatelskiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

W panelu dyskusyjnym na temat korzyści płynących z polityki otwartych danych, Eila Ratasvuori z Departamentu Faktów Miejskich w urzędzie miejskim w Helsinkach opowiedziała o blisko stuletniej tradycji otwartych danych w Finlandii. Zaznaczyła, że w Finlandii zwyczajem jest nie tylko udostępnianie danych, ale wykorzystywanie różnorodnych aplikacji, by ułatwić obywatelom zrozumienie, co one oznaczają. Podała przykład aplikacji, która pozwala, po wpisaniu w odpowiednie pole kwoty swoich miesięcznych dochodów, dowiedzieć się, jaka ich część jest przeznaczana na działalność poszczególnych instytucji czy urzędów państwowych.

Z kolei Tomasz Piechal, który dla dziennika "Rzeczpospolita" relacjonował wydarzenia na Ukrainie, w dyskusji poświęconej roli, jaką odegrały tam nowe technologie podkreślił, że dzięki tym możliwościom przebieg wydarzeń na Ukrainie był bardzo dobrze udokumentowany. - _ Wszystko na temat tego, co tam się działo, można znaleźć w internecie. Telefon komórkowy i dostęp do internetu stały się nie tylko narzędziem do nagrywania filmów czy robienia zdjęć, ale także instrumentem do pozyskiwania i przekazywania informacji _ - mówił podczas Forum Piechal.

d4lya7b

Piechal podkreślił, że tego typu transmisje miały bardzo duże znaczenie, bo tych materiałów nie można było zmanipulować. Jak podkreślił, dzięki takim nagraniom można było w wielu wypadkach ocenić liczbę ludzi uczestniczących w danej manifestacji, określić, jacy to są ludzie, co mówią.

W dalszej dyskusji poświęconej sposobom wzmacniania inicjatyw obywatelskich szef Departamentu Analiz i Komunikacji Publicznej w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Małgorzata Steiner przedstawiła przygotowany przez resort kodeks konsultacji społecznych, który opiera się na siedmiu podstawowych zasadach.

- _ Te zasady to: dobra wola, gotowość na zmianę rozwiązań, responsywność, czyli jeżeli ktoś wysyła nam uwagi, to my na nie odpowiadamy, ponadto przejrzystość, żeby każdy miał dostęp do dokumentów dotyczących konsultowanej kwestii oraz kierowanie się dobrem wspólnym i interesem publicznym _ - wymieniła Steiner.

Podkreśliła, że w Polsce nie ma jeszcze wypracowanej kultury współpracy, zarówno po stronie urzędników, jak i obywateli. - _ Trzeba wytworzyć odpowiednie nawyki współpracy, co nie jest takie łatwe przy początkowym niezbyt wielkim wzajemnym zaufaniu. Ale to się zaczyna dziać i jestem pełna optymizmu _ - powiedziała.

d4lya7b

Jan Niedośpial z krakowskiej Fundacji Stańczyka podkreślił, że bardzo ważne jest, aby uczestnictwo obywateli w konsultacjach społecznych było powszechne, bo obecnie tak nie jest. - _ Większą frekwencję w konsultacjach społecznych w Krakowie obserwować można dopiero od 2013 r. Na przykład w konsultacjach na temat możliwości handlu w Wielki Piątek i niedziele wzięło udział ponad 3 tys. osób, co jak na Kraków jest sporą liczbą _ - mówił. Krytykował urzędników za to, że często nie respektują zasady responsywności, która nakłada na urząd obowiązek odpowiedzi na złożone przez obywateli uwagi.

Konferencja Personal Democracy Forum odbywa się w Polsce po raz drugi i trwać będzie do piątku. Forum to inicjatywa stworzona dziesięć lat temu w Stanach Zjednoczonych. Wśród zaproszonych gości znajdują się działacze na rzecz wolności w internecie, m.in. Daniel Domscheit-Berg, współpracownik Juliana Assange'a w projekcie WikiLeaks.

Wyłącz zanim będzie za późno. Uzależnienie od komputera i internetu

d4lya7b

Podziel się opinią

Share

d4lya7b

d4lya7b