ycipk-37nbwa

Wózek inwalidzki sterowany myślą

Japońscy naukowcy poczynili dalsze postępy w rozwoju interfejsu BMI, czyli systemu sterowania urządzeniem elektronicznym bezpośrednio za pomocą myśli. Tym razem udało im się stworzyć mechanizm kontroli wózka inwalidzkiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wózek inwalidzki sterowany myślą
ycipk-37nbwa

System powstał w ośrodku naukowo-badawczym BSI-Toyota Collaboration Center, założonym w 200. r. dzięki współpracy japońskiego instytutu RIKEN, koncernu motoryzacyjnego Toyota oraz Genesis Research Institute. Przetwarza sygnały odbierane z ludzkiego mózgu, interpretując je jako komendy ruchu do przodu bądź skrętu w lewo lub w prawo. Opóźnienia w przekształcaniu myśli na rozkazy są niezmiernie krótkie, wynoszą bowiem 1/1000 sekundy.

Do pomiaru aktywności mózgu wykorzystywany jest elektroencefalograf - dane zbierane są z pięciu czujników rozmieszczonych nad obszarami mózgu, odpowiadających za funkcje motoryczne. Interpretacja sygnałów odbywa się w dołączonym do wózka laptopie. Aby wózek zatrzymał się w miejscu, kierujący nim nadyma policzek (znajduje się tam kolejny czujnik).

(fot. IDG)
Podziel się
ycipk-37nbwa

System może dostosować się do indywidualnych wzorów myślenia użytkownika, by poprawić dokładność pomiaru - zdaniem naukowców może ona sięgać 9. procent. Trzygodzinny, codzienny trening z systemem przez siedem dni wystarczy, aby go dostroić.

Trwają już prace nad przeniesieniem technologii poza laboratoria badawcze. Podstawowe zastosowania systemu są oczywiste - medycyna i opieka zdrowotna. Naukowcy są jednak przekonani, że możliwości interfejsu BMI uda im się rozszerzyć m.in. o zdolność interpretacji fal mózgowych właściwych różnym stanom emocjonalnym.

więcej w serwisie IDG.pl »

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-37nbwa

ycipk-37nbwa
ycipk-37nbwa