Trwa ładowanie...
d2e2hej

Wojsko USA testuje technologię "czytania w myślach". Ma pomóc pokojowych rozmowach

Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych niedawno pokazało szereg innowacji zaprojektowanych, aby pomóc siłom specjalnym ustalić nastawienie ludności cywilnej do działań armii USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siły specjalne USA będą "czytać w myślach".
Siły specjalne USA będą "czytać w myślach". (Wikimedia Commons CC0)
d2e2hej

Nowe rozwiązania technologiczne będą miały na celu lepsze porozumiewanie się z ludnością cywilną podczas zagranicznych manewrów wojskowych. Zostaną wykorzystane m.in. do poprawienia rozpoznawania nastawienia tubylców czy ustalenia, na ile zrozumieli oni intencje żołnierzy.

Jak podaje DefenceOne, zestaw został opracowany przez U.S. Special Operations Command (SOCOM) i piętnastu partnerów jako "narzędzie analizy fizjologicznej". Będzie wykorzystywał różne czujniki do monitorowania stanu fizjologicznego badanej osoby, w tym m.in. stresu.

d2e2hej

Mimo że potocznie nazywany jest zestawem do "czytania w myślach", to tak naprawdę składa się on z radaru i czujników do monitorowania tętna i temperatury pacjenta oraz analizuje jego głos. Sprzęt może zostać więc wykorzystany np. do rozpoznania, czy spotkanie z tubylcami przebiegło pomyślnie i nie wywołało negatywnych reakcji.

Zobacz też: Wysadzali rosyjskie czołgi. Wojsko postawiono w stan gotowości bojowej

To z pewnością pomoże amerykańskim żołnierzom w zrozumieniu niuansów wynikających z różnic kulturowych podczas działania w różnych regionach globu. Pierwsze testy przebiegły pomyślnie, a system był w stanie wskazać, które pytania denerwowały pytanego i w jaki sposób spowodowały zmianę jego nastroju.

d2e2hej

Oprócz zestawu wykonawcy współpracujący z SOCOM wymyślili rękawicę, która manipuluje mapą 3D w celu planowania taktycznych misji lotniczych, a także koszulkę z wbudowanymi czujnikami, które mogą wysyłać dane fizyczne do lekarzy, w tym tętna i czy użytkownik został zastrzelony.

d2e2hej

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2e2hej

d2e2hej