Trwa ładowanie...
d1yiqsh

Władze Ukrainy śledzą komórki uczestników protestów

Od kilku dni na ulicach Kijowa trwa regularna bitwa pomiędzy antyrządowymi demonstrantami a oddziałami Berkutu. Rząd zaczął też stosować najnowsze technologie, by złamać opór demonstrantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władze Ukrainy śledzą komórki uczestników protestów
(snamess / flickr.com / CC)
d1yiqsh

Pokojowy do tej pory protest na kijowskim Majdanie przerodził się w zamieszki po uchwaleniu w parlamencie i podpisaniu przez prezydenta Janukowycza ustaw, które znacznie zaostrzyły odpowiedzialność obywateli za udział w nielegalnych zgromadzeniach, ograniczyły działalność organizacji pozarządowych i ułatwiły ściganie opozycyjnych polityków. Ukraińcy twierdzą, że ustawy, uchwalone w sposób niezgodny z ukraińską konstytucją, są jawnym atakiem na wolność słowa i prawa obywatelskie. I coś jest na rzeczy, ponieważ niedługo po tym, jak zaczęły one obowiązywać, ludzie zebrani na Majdanie Niepodległości zaczęli otrzymywać SMS-y o mniej więcej takiej treści:

_ Drogi abonencie. Zostałeś zarejestrowany jako uczestnik masowych zamieszek. _

W podobnych wypadkach władze zazwyczaj ograniczają działanie sieci komórkowych w nadziei, że problemy z komunikacją utrudnią życie protestującym. Władze Ukrainy najwyraźniej postanowiły ich jednak postraszyć metodą "na Orwella" –. wiemy gdzie jesteś, wiemy co robisz, wcześniej czy później i tak cię dostaniemy. I najpewniej jeśli zamieszki zostaną stłumione przez ukraińskie władze, sama obecność na Majdanie Niepodległości potwierdzona "rejestracją" będzie podstawą do postawienia zarzutów karnych.

d1yiqsh

Ukraińskie firmy telekomunikacyjne twierdzą, że to nie one przekazały władzom dane na temat lokalizacji swoich abonentów. I może to być nawet prawda, w końcu nie od dziś wiadomo, że państwowe służby dysponują sprzętem, który pozwala podszywać się pod stacje bazowe telefonii komórkowej. Byłby to kolejny przykład na to, że metadane (w tym wypadku dane na temat lokalizacji) w rękach rządu nie służą tylko do "walki z terroryzmem".

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Obama zapowiedział reformę NSA

d1yiqsh

Podziel się opinią

Share

d1yiqsh

d1yiqsh
Więcej tematów