Wirus w Chinach zabija. Naukowcy w Tybecie odkryli kolejne, nieznane dotąd rodzaje wirusów

Wirus w Chinach zabija. Naukowcy w Tybecie odkryli kolejne, nieznane dotąd rodzaje wirusów

Wirus w Chinach zabija. Naukowcy w Tybecie odkryli kolejne, nieznane dotąd rodzaje wirusów
Źródło zdjęć: © East News | PIOTR DZIURMAN/REPORTER
Karolina Modzelewska
25.01.2020 13:32, aktualizacja: 25.01.2020 16:22

W lodowcu Guliya w północno-zachodniej części Tybetu, naukowcy odkryli aż 28 nieznanych wcześniej nauce wirusów. Ich zdaniem istnieje szansa, że na skutek topnienia lodowca dostaną się do środowiska. Czy są tak samo groźne, jak koronawirus lub SARS?

Naukowcy od dawna przyglądali się tybetańskiemu lodowcowi. W 1992 i 2015 roku pobrano z niego rdzenie (próbki lodu wywiercone z lodowca). Nie zostały one zabezpieczone w żaden szczególny sposób, dlatego zewnętrzna część próbek została zanieczyszczona przez mikroorganizmy. Ich wnętrze pozostało natomiast nienaruszone i nie miało kontaktu ze światem zewnętrznym od około 15 000 lat.

Nowe odkrycie w lodowcu

W najnowszych badaniach eksperci zdecydowali się na sprawdzenie wnętrza zachowanego rdzenia lodowca. Ich prace odbywały się w specjalnym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosiła -5°C. Wykorzystując specjalnie przygotowaną piłę i etanol usunęli 1,5 cm lodu, aby zbadać mikroorganizmy znajdujące się w lodzie.

Zaskakujące wyniki analiz zostały opublikowane na łamach bioRxiv. Naukowcy znaleźli w lodzie aż 33 rodzaje wirusów. Co ciekawe, 28 z nich nie było wcześniej znanych nauce.

- Populacja wirusów na długości obu rdzeni znacznie się od siebie różniła, co prawdopodobnie odzwierciedla warunki panujące w czasie formowania się poszczególnych warstw lodu – informowali naukowcy w bioRxiv.

Czy wirusy są groźne?

Rozpuszczenie się lodowca niesie ze sobą ryzyko uwolnienia do środowiska nieznanych wirusów. Naukowcy nie są w stanie przewidzieć, jaki będą miały wpływ na nasze życie, ale obecnie prowadzone badania pozwalają lepiej przygotować się na bezpośrednie spotkanie z nimi.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)