Trwa ładowanie...
dyptv1y

Wirus, który blokuje komputer, nie żąda okupu. Rzuca piekielnie trudne wyzwanie

Boisz się, że ransomware zaszyfruje twój komputer i stracisz pieniądze, by odzyskać cenne dane? Jest nowy rodzaj złośliwego oprogramowania, które wcale nie chce okupu. Ale to nie oznacza, że łatwo się go pozbyć.
Share
Wirus, który blokuje komputer, nie żąda okupu. Rzuca piekielnie trudne wyzwanie
Źródło: Materiały prasowe
dyptv1y

Rensenware to nietypowa odmiana ransomware. Złośliwe oprogramowanie również blokuje komputer, szyfrując dane, ale wcale nie żąda zapłaty. By odzyskać dostęp do przechowywanych na komputerze prywatnych plików, należy… zdobyć 200 milionów punktów w niezwykle trudnej grze “Touhou 12”. Nie jest to łatwe zadanie. Tak wygląda gra na najtrudniejszym poziomie:

Całość może brzmieć jak żart. I słusznie, bo właśnie od tego się zaczęło. Twórca złośliwego oprogramowania przyznał, że stworzył je dla śmiechu, a nie po to, by wyrządzić komuś krzywdę. Sęk w tym, że udostępnił plik w sieci, przez co ktoś go przejął, zmodyfikował i narobił innym kłopotu. Wirus stał się poważnym problemem.

dyptv1y

Na szczęście twórca oryginalnego rensenware stworzył wersję pozwalającą pozbyć się blokady, bez konieczności przechodzenia gry na bardzo wymagającym poziomie trudności.

Sytuacja jest ciekawa, bo pokazuje, w którą stronę mogą pójść twórcy złośliwego oprogramowania. Ważniejszy będzie nie zysk, ale “znęcanie” się nad ofiarą.

Pisałem już o ransomware, które szyfruje komputer, a w zamian za odblokowanie danych żąda… zarażenia innych. Podeślesz złośliwe oprogramowanie osobie, której nie lubisz, by odzyskać zdjęcia z wakacji?

Gra to również wdzięczna tortura. Wyobraź sobie, że musisz przejść niezwykle trudny poziom albo ukończyć grę, która jest okropna, albo wykonywać bezsensowne zadania słowem męczyć się ku uciesze oszusta.

Wizję internetowego szantażu przedstawili twórcy serialu “Black Mirror”. Bohaterowie odcinka zostali zmuszeni do łamania prawa, by przestępcy nie ujawnili ich prywatnych danych. Niewinny żart z grą, który przerobiony został na naprawdę poważnego wirusa, pokazuje, że i w rzeczywistości szantaż może być bardziej “kreatywny”. I możemy zatęsknić za czasami, kiedy przestępcy żądali tylko pieniędzy...

dyptv1y

Podziel się opinią

Share
dyptv1y
dyptv1y
Więcej tematów