Wirtualne dziewczyny odsłaniają więcej ciała niż mężczyźni

Wirtualne dziewczyny odsłaniają więcej ciała niż mężczyźni28.12.2012 16:20
Wirtualne dziewczyny odsłaniają więcej ciała niż mężczyźni
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

Naukowcy z Kanady zbadali stroje noszone przez awatary w grze wirtualnej rzeczywistości - Second Life. Jak wykazało badanie awatary kobiece odsłaniają o wiele więcej nagiego ciała niż awatary męskie - poinformował portal Phys.org

Zespół naukowców z Laval University w Kanadzie, pod kierownictwem dr Matthieu Guittona zbadał style ubiorów obowiązujące w największej obecnie grze wirtualnej rzeczywistości –. Second Life. Naukowcom chodziło o tzw. wirtualną modę.

W świecie rzeczywistym moda, poza zastosowaniem preferowanego stylu kroju i dodatków jest także wypadkową klimatu, środowiska, uwarunkowań kulturowych i czysto fizycznych. W świecie wirtualnym większość tego typu ograniczeń nie obowiązuje, stąd naukowcy chcieli zbadać w jaki sposób ubierają swoje awatary, czyli cyfrowe sobowtóry, grający w Second Life. Gracze mają bowiem wybór –. mogą tworzyć własne style ubraniowe używając narzędzi dostarczonych przez twórców gry.

Według analizy ponad 40. awatarów, awatary męskie posiadają stroje osłaniające od 75 proc. do 100 proc. ciała, podczas kiedy stroje takie posiada tylko 5 proc. awatarów kobiecych. Z kolei 47 proc. awatarów kobiecych ubrano w stroje osłaniające od 25 proc. do 49 proc. powierzchni ciała; męskich awatarów tego typu jest jedynie 9 proc. Nie są zachowywane przy tym mierniki atrakcyjności znane z rzeczywistego świata np. procent odsłaniania regionu piersi i bioder dla kobiet. Według badaczy w wirtualnym świecie panuje pod tym względem dowolność, a stroje są zwykle bardzo „komiksowe” i ekstrawaganckie.

"Odkrycia te pozwalają na zrozumienie w jaki sposób specyficzne sposoby odsłaniania ciała wpływają na wzajemne interakcje międzyludzkie w świecie realnym i wirtualnym. Opcje (np. projektowania stroju dla gracza w świecie wirtualnym - PAP) stanowią świetne narzędzie do badań zachowań ludzkich ukrytych pod ograniczeniami środowiskowymi i fizycznymi. W tym przypadku pokazują wielką różnicę między płciami w pokazywaniu nieosłoniętego ciała”. – stwierdził w opisie badań dr Guitton.

Jest to już drugie ciekawe odkrycie dotyczące zachowania awatarów w Second Life. Jak stwierdzili wiosną br. naukowcy University of North Carolina, wiele z męskich awatarów w tej grze, wykazujących cechy „macho”. – przesadne dbanie o kondycję fizyczną, skłonność flirtów z wieloma awatarami kobiet w grze oraz awanturnicze zachowanie, w rzeczywistości należało do kobiet. Kobiety bez oporów wybierały przy tym w grze awatary męskie, podczas kiedy dla mężczyzn przypadki wybierania awatarów kobiecych były jednostkowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)