Wirtualne dyski - bezpieczne przechowywanie danych

Wirtualne dyski - bezpieczne przechowywanie danych

Wirtualne dyski - bezpieczne przechowywanie danych
Źródło zdjęć: © Shutterstock
18.08.2014 13:40, aktualizacja: 17.06.2016 10:38

Technologie komputerowe pozwalają na archiwizowanie ogromnej ilości danych na nośnikach CD i DVD, dysku twardym lub dysku USB. Pomimo iż pojemność jest zaletą takich rozwiązań, pojawia się problem bezpieczeństwa.

Płyta CD czy dysk twardy mogą ulec zniszczeniu, co grozi utratą cennych plików. To kluczowy (ale nie jedyny) powód, dla którego warto zwrócić uwagę na wirtualne dyski w sieci.

Serwisy udostępniające miejsce do przechowywania danych zdobywają rynek i coraz więcej użytkowników przekonuje się do nich. Nie bez powodu –. wirtualne dyski nie dość, że zapewniają bezpieczeństwo danych, to w dodatku zwiększają dostępną pojemność użytkową pamięci o dziesiątki gigabajtów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że technologia pozwala korzystać z przechowywanych informacji na różnych komputerach bądź urządzeniach mobilnych. Zwykle dyski wirtualne oferują możliwość wgrywania danych bezpośrednio z przeglądarki lub synchronizacji wybranego folderu na komputerze z wirtualną pamięcią. W wielu przypadkach nawet pojedyncze foldery mogą być zabezpieczone hasłem. Instalacja dysku jest prosta. Wystarczy otworzyć stronę WWW usługodawcy i założyć konto z hasłem. Po aktywacji można rozpocząć wgrywanie plików. Oczywiście przy kopiowaniu „cięższych” plików z reguły trzeba uzbroić się w cierpliwość (niezależnie od wybranego serwisu).

Dyski wirtualne - czym się różnią?
Poszczególne dyski mogą różnić się parametrami –. niemal zawsze jednak udostępniają darmową pojemność „na start” (może wynosić od 100 MB do 7 GB) z możliwością płatnego rozszerzenia do nawet 100 GB. Ceny za udostępnienie danych mogą wahać się od 0 zł (w przypadku darmowego hostingu plików) do około 10 zł za 1 GB. Warto zwrócić również uwagę na systemy operacyjne, w jakich pracuje wirtualny dysk. Nie każdy bowiem usługodawca oferuje archiwizację danych na kilku systemach operacyjnych. Jest to szczególnie istotne dla posiadaczy urządzeń mobilnych korzystających przykładowo z Androida lub Windowsa Phone. Czasami dyski posiadają dodatkowe opcje – wbudowane odtwarzacze audio i video lub interaktywne edytory dokumentów, które można udostępnić kilku użytkownikom.

Kto "rządzi" na rynku?

Przez wiele lat monopol na przechowywanie plików miał serwis Chomikuj.pl. Dzisiaj to się zmieniło, na rynku jest wiele firm oferujących podobne usługi. Warto wspomnieć chociażby o Google Drive, ADrive, Dropbox czy polskim www.dodane.pl. Dla użytkownika większa konkurencja to oczywiście zjawisko korzystne.

W niedalekiej przyszłości prawdopodobnie znacznie zwiększy się pojemność użytkowa wirtualnych dysków i ich możliwości. Niezależnie od tego warto skorzystać z wybranego hostingu, aby zabezpieczyć najbardziej wartościowe pliki. Utracenie cennych danych, (np. zdjęć z wakacji) przez uszkodzenie dysku lub CD to często pojawiający się problem. Teraz można temu zaradzić!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)