Trwa ładowanie...
d34mvxs

Winda kosmiczna według Chińczyków. Twierdzą, że stworzyli doskonały materiał

Chińczycy twierdzą, że stworzyli materiał zdolny do utrzymania windy kosmicznej. Rzekomo jeden centymetr kwadratowy powierzchni jest w stanie wytrzymać nacisk 800 ton. Stworzenie takiego urządzenia pozostaje jednak wciąż wątpliwym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koncepcja kosmicznej windy pojawiła się już ponad 10 lat temu
Koncepcja kosmicznej windy pojawiła się już ponad 10 lat temu (Wikimedia Commons CC BY)
d34mvxs

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua informują, że stworzyli nanorurki węglowe tak wytrzymałe, że można je wykorzystać do budowy windy kosmicznej. Według naukowców, ich nowatorski materiał ważący zaledwie 1,6 grama, mógłby utrzymać 160 słoni, czyli około 800 ton.

Nanorurki mogą znaleźć zastosowanie w praktycznie wszystkich dziedzinach. Prawdopodobnie mogłyby całkowicie zrewolucjonizować inżynierię, kosmonautykę, czy przemysł zbrojeniowy. Jedną z pierwszych koncepcji zaproponowanych przez twórców projektu jest wykorzystanie ich do stworzenia tzw. windy kosmicznej.

Projekt windy kosmicznej wydaje się totalnym science-fiction, i znacznie odbiega od rzeczywistości. Teoretycznie za główny problem w budowie takiej infrastruktury uznaje się materiał, który będzie w stanie wytrzymać ogromne naprężenie i nacisk. Kolejnymi problemami byłyby silne wiatry, huragany a nawet trzęsienia ziemi.

   Wikimedia Commons CC BY
(Wikimedia Commons CC BY)

Chińczycy twierdzą, że rozwiązali problem materiału. Według ich analizy, winda kosmiczna może powstać. Jednak tylko w konkretnym rodzaju budowli, a potencjalnych schematów powstało już co najmniej kilka.

d34mvxs

Wedle teorii Chińczyków, węglowe nanorurki miałyby posłużyć jako pionowe szyny dla windy. Według koncepcji NASA, opracowanej ponad 10 lat temu, materiał potrzebny do stworzenia windy kosmicznej musi posiadać wytrzymałość na poziomie 7 gigapaskali. Natomiast opracowany przez naukowców z Chin nanorurka osiąga 80 gigapskali, a jak twierdzą, można ją zwiększyć nawet do 300 gigapaskali.

   SCMP
(SCMP)

Zobacz też: "Laserowy AK-47". Chińczycy pokazali jego moc w akcji

Nawet jeśli ludzkość będzie zdolna wykorzystać chińskie nanorurki do stworzenia windy kosmicznej, to nie ma pewności, że człowiek w niej przeżyje. Nadal pozostaje seria ograniczeń, spowodowanych miałkością ludzkiego organizmu. Jeśli ludzie mieliby korzystać z windy, należałoby rozwiązać między innymi problem związany z silnym promieniowaniem, emitowanym przez Pas Van Allena.

   Wikimedia Commons CC BY
(Wikimedia Commons CC BY)

Kolejną przeszkodą mogą być silne przeciążenia - nadważkość. Jeśli jechaliście kiedyś windą na 30 czy wyższe piętro, to mogliście odczuć efekty tego stanu. Teraz wyobraźcie sobie wznosić się windą na ponad 100 kilometrów w górę i dodajcie do tego fakt, że aktualnie jedna z najszybszych wind porusza się z prędkością 60 km/h. Byłaby to bardzo uciążliwa podróż.

Źródło: South China Morning Post

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34mvxs

Podziel się opinią

Share
d34mvxs
d34mvxs
Więcej tematów