Trwa ładowanie...

Wielki pożar brazylijskiego Muzeum Narodowego. Gigantyczny meteoryt przetrwał

W wyniku pożaru brazylijskiego Muzeum Narodowego aż 90 proc. spośród 20 mln eksponatów uległo zniszczeniu. Szczęście w nieszczęściu, że niektóre przetrwały - w tym żelazny meteoryt Bendego.

Share
Wielki pożar brazylijskiego Muzeum Narodowego. Gigantyczny meteoryt przetrwał
Źródło: PAP/EPA
d1un830

Waży ponad 5 ton i jest największym meteorytem, jaki został znaleziony w Brazylii. Odkryto go w 1784 roku. Bendego to jeden z niewielu eksponatów w brazylijskim Muzeum Narodowym, któremu udało się przetrwać wielki pożar. Nietknięte są też pozostałe meteoryty w kolekcji, a także niektóre minerały czy wyroby ceramiczne.

Wewnątrz najstarszego muzeum w kraju znajdowało się 20 milionów eksponatów. - Utracono rezultaty ponad 200 lat pracy - ubolewa prezydent Brazylii Michel Temer. Ze wstępnych szacunków wynika, że zniszczeniu uległo 90 proc. eksponatów. Wśród nich niezwykle cenne dla świata nauki. Do utraconych kolekcji należą m.in. egipskie artefakty, kości dinozaurów czy szkielet kobiety żyjącej 12 000 lat temu - najstarszy znaleziony w Amerykach.

Pożar zbiegł się z 200 rocznicą otwarcia muzeum przez króla Portugalii Joao VI. Budynek, w którym mieściła się placówka, był w przeszłości siedzibą rodziny królewskiej. Zdaniem ekspertów, tragedii dało się uniknąć, a wielki pożar był efektem wieloletnich zaniedbań. Ze względu na cięcia kosztów nie udało się zagwarantować odpowiedniego bezpieczeństwa placówce.

d1un830

Podziel się opinią

Share
d1un830
d1un830
Więcej tematów