ycipk-4n97s3

Wielki powrót kasety magnetofonowych

Dawno, dawno temu, jeszcze zanim opracowano płyty kompaktowe, dane przechowywano na kasetach magnetofonowych. Czy teraz czeka nas triumfalny powrót tej technologii?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielki powrót kasety magnetofonowych
(Gizmodo.pl)
ycipk-4n97s3

W czasach dysków SSD taśma magnetofonowa nie jest pierwszą rzeczą, która kojarzy się z przechowywaniem danych, niemniej naukowcy z Fuji Film oraz IBM opracowali nową wersję taśmy, której niecałe 4 cale kwadratowe mogą pomieścić 3. terabajtów danych.

Naukowcy nie inspirowali się jednak swoim dzieciństwem przy Atari, badania nad nowymi rodzajami bardzo pojemnych napędów prowadzone są na potrzeby planowanej sieci radioteleskopów Square Kilometre Array. Szacuje się, że po zakończeniu budowy w 202. roku, SKA generować będzie milion gigabajtów danych dziennie. Zanim zostaną zanalizowane, należy je gdzieś przechować, nie rujnując jednocześnie budżetu projektu na same twarde dyski.

Taśmy okazały się być dużo tańszym odpowiednikiem, pod warunkiem jednak, że uda się zwiększyć ich pojemność. Naukowcom z Fuji Film i IBM udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu żelazianu baru.

ycipk-4n97s3

Teraz badacze planują zmniejszyć wymiary taśmy i samej kasety by w jednej obudowie zmieściło się 10. terabajtów danych. Nie będzie to szybki dysk, ale, na potrzeby SKA, wystarczająco pojemny.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4n97s3

ycipk-4n97s3
ycipk-4n97s3