Wielka Brytania: pierwsza operacja przeprowadzona przez robota na człowieku!

Wielka Brytania: pierwsza operacja przeprowadzona przez robota na człowieku!10.03.2016 06:21
Wielka Brytania: pierwsza operacja przeprowadzona przez robota na człowieku!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

U Gemmy Walker, 27-letniej mamy z Darlington wykryto guz na jednym z jej płuc. Kancerogenną narośl trzeba było usunąć, jak najszybciej, jednak problem polegał na tym, że Walker była wtedy w ciąży z drugim dzieckiem, więc na operację trzeba było poczekać do porodu...

To oczywiście spowodowało kilka komplikacji, przez co lekarze ze szpitala James Cook University w Middlesbrough zdecydowali, że operacja zostanie przeprowadzona przy pomocy systemu chirurgicznego Da Vinci.

Inaczej byłoby to niemożliwe. Operacja była bowiem bardzo skomplikowana - nie wchodząc za bardzo w szczegóły, które prawdopodobnie zrozumieliby tylko lekarze, Da Vinci musiał "odłączyć" płuco, w którym znajdował się guz, od reszty systemu dróg oddechowych, rozciąć je, usunąć guz, zaszyć i "podłączyć" z powrotem.

Taki zabieg, wykonany ludzką ręką, gdyby się udał, uniemożliwiłby pani Walker dźwigania czegokolwiek - a mając na uwadze, że właśnie została mamą, lekarze woleli tego uniknąć i oddać ją w ręce robota. O wiele bardziej precyzyjne niż u jakiegokolwiek człowieka. To oczywiście dopiero pierwszy taki zabieg na terenie Wielkiej Brytanii, jednak po udanej operacji lekarze zapowiadają już, że na Da Vinciego czeka jeszcze wiele operacji. Oczywiście nie doszło do sytuacji, w której robota zostawiono sam na sam z pacjentką i pozwolono mu samodzielnie operować. Za jego sterami nadal stali lekarze, a robot był niejako przedłużeniem ich rąk.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nastolatek wykradł nagie zdjęcia z telefonu nauczycielki

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)